przekacap, czyli przek - kacap,

czyli polsko-rosyjskie przekomarzanki :-

Wpis

piątek, 16 sierpnia 2013

Rano zwłoki - wieczorem projekt ustawy

Jak zapobiegliwa pani domu, znalazłem tekst natury ogólnej, który się szybko nie starzeje, przetłumaczyłem i hop do zamrażarki. Dzisiaj się zorientowałem, że zaraz urlop, że moje prywatne biuro podróży wchodzi w fazę 3, więc tekst wyjmujemy z zamrażarki, hyc do mikrofali i voila! Zapraszamy....

 

 

Znalazłem w Internecie tekst, pod którym podpisuję się czterema łapami i tylko jednego mi żal: że to nie ja go popełniłem. No i dał mi sporo do myślenia na temat tego jacy w istocie jesteśmy podobni, i jak głupota rządzących i stanowiących prawo jest na tym świecie uniwersalna.

Tekst Jewgenija Babuszkina w całości znajdziecie tutaj. A poniżej moje tłumaczenie dla leniuszków. Za jakość nie ręczę, ale jestem dziwnie przekonany, że chyba jednak wygrywam z Google Translator:)

Rano zwłoki - wieczorem projekt ustawy. Poselska logika makabry

Wystarczyło by kierowca ciężarówki z Armenii wbił się w autobus pasażerski, jak wszystkich obcokrajowców zobowiązano do podobnego zdania egzaminów na prawo jazdy. Duma państwowa nie zna środków zapobiegawczych, a wszystkie decyzje podejmowane są później, w pośpiechu, kiedy już coś wybuchnie albo upadnie. Świeże projekty ustaw wyrastają na gruncie nawożonym trupami.

Pod moim oknem zaparkowano ogromnego dżipa, jego cena jest pewnie równa cenie domu. Jest oblepiony brudem, od delikatnie-różowej klapy przedniej aż po sam różowiutki bagażnik. Droga zabawka czyjejś kochanej córeczki, która (zabawka, nie córeczka) jakby udaje prawdziwy brudny, straszny i śmierdzący samochód terenowy.

Na Ochotnom Riadu stoi ogromny budynek, postawiony według projektu Arkadija Langmana. On, podobnie jak ten różowy dżip, udaje cos ważnego i strasznego.

W rosyjskim parlamencie zawsze coś się symulowało. W latach dziewięćdziesiątych można było symulować dyskusję. Posłowie szarpali się, wyzywali i wymieniali błyskotliwymi kabaretowymi bonmotami. W latach dwutysięcznych Borys Gryzłow, przewodniczący wszystkich udawaczy, oświadczył, że parlament nie jest miejscem dla dyskusji (dosłownie "Gosduma nie jest miejscem, gdzie należy prowadzic polityczne dyskusje"). Posłowie posłusznie przestali opluwać sobie wzajemnie marynarki i przystąpili do udawania prawotwórstwa.

Gosduma obecnej, szóstej kadencji, przyjeła do rozpatrzenia 700 projektów ustaw, z których 200 poszło do podpisu prezydenta. Nowe ustawy rozkwitają pysznie niczym konwalie na cmentarzu. Zmarł Dima Jakowliew - zabronili zagranicznych adopcji. na lotnisku Domodiewo rozległy się wybuchy - wszędzie porozstawiali wykrywacze metalu. Spłonęli żywcem goście klubu "Chromaja Łoszadź" - ochrona p-poż straciła zmysły i pozamykała w ogóle wszystkie kluby.

Rzecz dotyczy nie tylko obecnych posłów, czy posłów w ogóle. Rzecz dotyczy raczej logiki podejmowania decyzji, charakterystycznej dla wszystkich odgałęzień i poziomów władzy. A ta logika jest prosta: rano zwłoki - wieczorem projekt ustawy. Dobrze chociaż, że nie na odwrót.

Odnosi się takie wrażenie, że oni nie są w stanie niczego zaplanować. Reagują tylko na bezpośredni podrażniacz. Jak kociaki. Miauczą, jeśli je przycisnąć, a przez cały pozostały czas śpią i żrą.

Rozumie się, że władza nie jest głupia. Ludzie władzy maja do tego smykałkę i wprawę - wystarczy posłuchać, co mówia i piszą, wystarczy teź wczytać się w deklaracje podatkowe ich żon i krewnych. Po prostu ta wprawa i smykałka są skierowane na coś innego. A jeśli tylko społeczeństwo przejawia zainteresowanie ich obowiązkom zawodowym, u ludzi władzy zawsze jest na podorędziu rytualne "miau": odczepcie sie od nas, przeciez pracujemy nad tym, pracujemy, o, oto nowa ustawa, nie pasująca do czasów i bezsensowna.

A to psuje. I też zaczynamy symulować w odpowiedzi na symulację. Jak w starej bajce o Hodży Nasreddinie, gdzie żebrak zapłacił dźwiękiem monet za zapach mięsa. I tak oni udają, że uchwalaja ustawy, a my udajemy, że sie do nich stosujemy. W tym totalnym bezprawiu nie ma ani poezji rewolucji, ani radości buntu. Jest tylko ospała, oklapła, nudna nieobowiązkowość.

Przeniosłem przez pół Moskwy trzynastocentymetrowy arabski kindżał i żaden z wykrywaczy metali nawet nie pisnął. Przez pół roku funkcjonowałem bez dowodu osobistego. Pzez dwa lata nie powoływali mnie do wojska nie dlatego, że się wymawiałem, ale dlatego, że zapomnieli. Nawet chwalić się nie ma specjalnie czym, to zwykłe życie, w którym skutkiem przestępstwa niekoniecznie jest kara. Tu tylko prawa fizyki działają na pewno: statki toną, a rakiety spadają, wywołując spazmatyczną prawotwórczą reakcję.

I jeśli jest w tym niestabilnym świecie choć jakaś gwarancja, to jest nią gwarancja asymetrycznej i spóźnionej odpowiedzi. Jestem przekonany, że kiedy moja głupiutka sąsiadka w końcu potrąci kogoś swoim brudnym różowym dżipem, Gosduma w odpowiedzi obowiązkowo czegos zabroni. Na przykład malowania samochodów na kolor różowy.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
pies_pawlowa_2
Czas publikacji:
piątek, 16 sierpnia 2013 06:58

Polecane wpisy

 • Karuzela bez madonn

  Kiedy człowiek zbliża się do socjalistyczno-pisowskiego wieku emerytalnego staje się filozoficznie nastrojony. Oto piosenka z refrenem: pory roku bez przerwy si

 • u z u r p a c j a

  2019 Minęło 9 miesięcy od ostatniego wpisu - wystarczająco dużo by się coś narodziło. Ponieważ nic takiego nie nastąpiło, postanowiłem aktywować bloga tym razem

 • Mecz o wszystko

  W mistrzostwach Swiata w piłce nożnej gospodarze-Rosjanie radzą sobie swietnie, choć na razie rywale byli z tych cienkich Mają już w kieszeni awans do 16-tki, c

Komentarze

Dodaj komentarz

 • bub-eko napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/19 09:38:41:

  Sztuka nagłówka:
  www.polskatimes.pl/artykul/970495,putin-na-miodzie-wspomagany-masazem-i-bania-czuje-sie-jak-tur,id,t.html?cookie=1
  Też daje do myślenia, jak sobie człowiek spróbuje to wyobrazić.

 • pies_pawlowa_2 napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/21 08:23:18:

  Otpusk!!
  Spróbuję trzymac się z dala od komputera.
  Do napisania i przeczytania do 16 września!

 • Gość melody napisał(a) z *.ipmnet.ru komentarz datowany na 2013/08/21 15:00:07:

  Milego urlopu Krzysztof :-)

 • bub-eko napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/21 15:42:45:

  Pamiętaj - bania i masaże:

  fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/964578_558490540865249_1431914186_o.jpg

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/22 09:12:27:

  Czy to funkcjonuje tez w przypadku uczonych kotow?
  serezhkin.com/PhotoAlbum/misc/cat-carrier.jpg

 • mludczynski napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/22 10:23:33:

  Witaj,
  Chciałbym Cię ( jako twórcę tego bloga ) oraz Twoich gości zaprosić na portal <a href='www.blogbook.pl>blogbook.pl</a>, który jest pierwszym w sieci serwisem zbierającym w jednym miejscu blogi i posty.

  Ideą i celem stworzenia tego serwisu jest zebranie jak największej ilości blogów i przedstawienie ich w prostej i przystępnej formie dla czytelników,
  aby w jednym miejscu mogli czytać posty z różnych dziedzin nauki, życia, sportu itp.

  Mam nadzieję, że też weźmiesz udział w tej akcji i Twój blog dołączy do tego grona, a Tobie pozwoli zwiększyć rozpoznawalność oraz oglądalność Twoich wpisów.
  Zarejestruj się ( 1 minuta ) i w Profil->Twoje blogi dodaj swój blog. I tyle. Reszta dzieje się automatycznie.

  Serdecznie zapraszam i wierzę, że już niedługo przeczytam Twoje posty na blogbook.pl.

  Pozdrawiam i pozostaję do dyspozycji w przypadku pytań lub wątpliwości

  Michał Ludczyński
  <a href='www.blogbook.pl' title='Wszystkie blogi w jednym miejscu-agregator blogów online.'>
  www.blogbook.pl
  </a>

  PS.
  Projekt jest całkowicie prywatny i darmowy

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/23 09:59:09:

  No i jak z tym Nawalnym? Sa jakies nowe sondaze?

 • Gość melody_ru napisał(a) z *.user.farlep.net komentarz datowany na 2013/08/23 12:11:20:

  Zondaze sa wszystkie rozne. Wyniki zaleza od tego kto liczy :-)

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/23 12:35:53:

  A sa jakies, ktore daja Nawalnemu przewage nad Sobjaninem?

 • Gość melody napisał(a) z *.user.farlep.net komentarz datowany na 2013/08/23 13:44:23:

  Jeśli tylko wśród blogerow :)
  Ale są sondaże wskazujące na konieczność drugiej tury.

 • panpiotr1949 napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/23 20:44:57:

  vod.pl/rublowka,81531,w.html

 • melody_10 napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/24 08:20:52:

  Jestem teraz na konferencji pod Odessa. Tutaj tez to jest :-) My ubogi naukowcy zyjemy w polzriunowanym budynku, woda tylko zimna i to "po grafiku", a obok "nowi Ukrainci" w palacach. Twarda twarz wschodniego kapitalizmu :-)

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/24 10:21:59:

  "My ubodzy naukowcy zyjemy w podziurawionym budynku, woda tylko zimna i to "po grafiku", a obok "nowi Ukraincy" w palacach. Twarda twarz wschodniego kapitalizmu :-)"

  Ale to akurat jest stan wymarzony dla polskich fanatykow "wolnego rynku":
  Palace dla "zaradnych i tworczych" generujacych dochod narodowy, gowno dla "grup roszczeniowych" z budzetowki, zyjacych na koszt podatnika.

  Nawiasem mowiac, jak bylem w Odessie w latach 90tych to woda w hotelu tez bylo tylko pare razy dziennie. Ale ciepla byla.

  A z Warwikiem sie spotkalas? :-)

 • niebozaoknem napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/24 10:26:37:

  Ale chociaż dali polecieć :)
  www.youtube.com/watch?v=GcYMUGvm2a0

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/24 10:43:32:

  www.youtube.com/watch?v=aZr35Q96jd8
  Szkoda tylko, ze prawie nic nie rozumiem.

 • Gość napisał(a) z 46.77.124.* komentarz datowany na 2013/08/24 13:38:06:

  Gregor, skad taki plomiennie rewolucyjny ton u ciebie. Ty chyba kraje pomyliles. Gdzie ty w Polsce widzisz tych polskich fanatykow wolnego rynku ? To jakis wymierajacy gatunek :) Chyba nie jestes na biezaco. Fanatyzm wolnorynkowy to na pewno nie jest teraz polski problem.

 • pagyo napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/24 13:42:44:

  Jak latwo sie domyslic uaktywnilem sie ja czyli pagyo. A tak poza tym nie robisz jakiegos pokazu filmow w koncu wrzesnia - w ostatni weekend tegoz miesiaca przyjezdzam do Berlina na maraton.

 • Gość melody_ru napisał(a) z *.user.farlep.net komentarz datowany na 2013/08/24 16:12:18:

  A z Warwikiem sie spotkalas? :-)

  Nie, ale na razie w samej Odessie nie bylam, siedzimy blisko Odessy przy plazy :-) Ale wlasnie po godzinie wybiramy sie do Odessy pospacerowac, wiec moze zobacze kogos podobnego do Warwika :-)

  A tak naprawde to kontakta z nik od dawna nie mam. Rozczarowalam go chyba :-) Chciaz moj stosunek do ZSRR wcale taki prosty nie jest. Tutaj, swoja droga, jest taki slepek naukowcow z bylego ZSRR...

 • panpiotr1949 napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/24 17:48:01:

  Całkiem niedawno zorientowałem się, że w twoją tubę można juz wpisywać bukwy. Tym sposobem odnalazłem pieśniarza z którym zwiedzałem Moskwę. Z żalem przeczytałem, że nie żyje, choć był znacznie młodszy ode mnie. W końcu lat 80 był bardzo popularny, zostały po nim kasety studyjne i fotografie w papasze a także wspomnienia niekonwencjonalnych chwil w Rosji i w Polsce.
  http://www.youtube.com/results?search_query=%D1%83%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B2+%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD&oq=%D1%83%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE&gs_l=youtube.1.0.0i19l4.9096.53198.0.59507.5.5.0.0.0.0.160.622.0j5.5.0...0.0...1ac.1.11.youtube.NdDNslUgvj8
  Przy okazji zorientowałem się , że na tym blogu można pisać bukwami.

 • panpiotr1949 napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/24 17:51:44:

  Tylko niestety linków się nie udało zrobić. A spróbujmy z Cyrylem.

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/24 19:51:54:

  Pagyo, pokaz robie w sobote, 31 sierpnia. Coroczny open air screening na sciane domu w Wedingu. Na koniec wrzesnia jak na razie nic ma w planie.

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/24 20:19:52:

  "Gregor, skad taki plomiennie rewolucyjny ton u ciebie. Ty chyba kraje pomyliles. Gdzie ty w Polsce widzisz tych polskich fanatykow wolnego rynku ? To jakis wymierajacy gatunek :) "

  No, profesora Balcerowicza to ciagle jeszcze sporo w Polsce widac i slychac. To wprawdzie rzeczywiscie dinozaur ale jakos nie widac, zeby on, czy jego fani mielil zamiar wymierac.

  No i aki tam rewolucyjny ton. Rewolucyjny temperament to maja raczej wielbiciele Janusza Korwina-Mikke, ktorzy nawet juz samosady na "rezimowych" zurnalistach robia.
  Korwinisci tez nie zamierzaja wymierac - juz chocby ze wzgledu na ich przecietnie niski wiek. Partyjka ich idola osiaga ostatnio w niektorych sondazach prog wyborczy.

  Dodaj do tego te 20% platformersow, ktorzy poparli Gowina i wyjdzie w sumie calkiem pokazna liczba zwolennikow liberalno-rynkowych prawd wiary.

 • panpiotr1949 napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/24 20:42:51:

  www.youtube.com/watch?v=b3KYaAqXq4w
  Sorry ale przyjechały wnusie, a kobiety w każdym wieku wymagają adoracji. Tojest dobry chyba link.

 • Gość melody_ru napisał(a) z *.user.farlep.net komentarz datowany na 2013/08/24 21:48:40:

  No Warwika nie spotkalam (chyba), za to widzialam ulice Lecha Kaczynskiego.

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/24 21:53:05:

  Powaznie? Gdzie? Pod Odessa?

 • Gość melody_ru napisał(a) z *.user.farlep.net komentarz datowany na 2013/08/24 22:08:41:

  W Odessie, w samym historycznym centrum. Byla uliczka Polska, a w 2010 roku zrobila sie Kaczynskiego. I tam wisi tabliczka z napisem i portretem prezydenta.

 • Gość melody_ru napisał(a) z *.user.farlep.net komentarz datowany na 2013/08/24 22:12:42:

  timer.od.ua/statji/v-odesse-poyavilas-ulica-lexa-kachinskogo-teper-ne-tolko-na-bumage-foto.html

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/24 22:23:41:

  Dawna nazwa byla ladniejsza. :-/

 • bub-eko napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/25 11:05:26:

  3 Lekha Kachyns'koho street:
  goo.gl/maps/uVPRL

 • Gość gekon1979@gazeta.pl napisał(a) z *.globalconnect.pl komentarz datowany na 2013/08/25 16:40:09:

  warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,14491242,Calowali_sie_przed_ambasada__Protest_przeciw_Putinowi.html#BoxSlotII3img

  cmok cmok panie putin :D hahahahahaha

 • Gość przek odtwórczy napisał(a) z *.neoplus.adsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2013/08/26 11:37:39:

  coś dla Gregora bo uwagi o mieszkaniu w Berlinie www.cafebabel.pl/kultura/artykul/berlinski-tworczy-mikrokosmos.html

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/26 12:36:25:

  Widzisz przek, ten pan cierpi, bo dla niego Berlin za malo niemiecki.
  Moze jakby sie przeprowadzil na pare lat do Stuttgartu to by mu przeszlo.

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/26 20:53:09:

  No i jak ci sie Julia w tej Hochlandii podoba?

 • Gość melody_ru napisał(a) z *.nationalcablenetworks.ru komentarz datowany na 2013/08/27 08:17:45:

  Juz jestem w domu. Odessa to piekne miasto, chciaz troche brudne :-) Wczoraj po obedzie ucieklam z lekcji i do nocy spacerowalam po Odessie. Miasto absolutnie fantastyczne. Ale sam tam byles :-) Chyba z tych czasow centrum jest w duzo lepszym stanie. Ale sporo tez pieknych domow w stanie okropnym, niestety. W tym jest swoja poezia, owszem, ale dosc smutny jest ten upadek tez.

  Poludniowo-ruskie miasto, choc ukrainska mowe tez mozna uslyszec na ulice. Ale czesciej tak zwany "surzyk". Wczoraj byl Dzien Niezaleznosci Ukrainy, to czesc ludzie scaperowali w "wyszywankach" (to takie ukrainskie koszuli) i spiewali piesni (ale po rosyjsku :-)). Wszedzie sa duze plakaty z ktorych patrza Puszkin, Kuprin i inne rosyjskie klasyki z cytatami na temat "rosyjska mowa to nasz (ich? :-)) skarb, musimy je zachowac" :-) Nasz przewodnik powiedzial ze gdy po upadku ZSRR chciali odbudowac pomnik Katarzyny (zalozycielnicy miasta), to ze Zachodniej Ukrainy przyjezdzali tlumy prostestowac. Ale pomnik jednak zostal wybudowany i stoi sobie. O ulicy Kaczynskiego ten sam przewodnik mowil z taka sama duma, opowiedzial jego historie (dla tych kto nie pamieta :-)). Tutaj pomnik soryjskiego imperializmu - a niedaleko i przeciwko imperializmu. Normalnie :-)

 • Gość melody_ru napisał(a) z *.nationalcablenetworks.ru komentarz datowany na 2013/08/27 09:03:05:

  * rosyjekigo imperializmu (jest tylko jeden taki w tych ziemiach :-))

  Jednak kto chche zobaczyc "Ukrainie jako taka", to chyba Odessa nie najlepszie miasto.

  Co jednak rzuczylo sie w oczy (nie wiem na ile to typowe dla Ukrainy, chyba nie az tak), to takie cos co nazwalabym "duchem lat 90-tych". Przede wszystkim wzgledem handu, zwlaszcza malego. Odessa cala handluje, i wszystko co sie z tym wiaze - brud, nieprzyjemna won, bakterii rozmiarem z krokodyla. Nawet poczulam pewna nostalgie... Choc nigdy nie lubilam zyc wsrod tego brudu, calodobowej spzedazy alkoholu na kazdym kroku, masy poderjzanych i niezbyt czyste wygladajacych handlarzy, z powodu ktorych nie ma wolnego miejsca dla przejscia. Moskwa w porownywaniu z tym stala sie taka sterylna... Ale czegos tez brakuje, tego duchu wolnego handlu. W tym bylo swoje zycie. I tam w Odessie do nadal jest :-) I moze to jest wlasnie akurat to co sie rozni poludniowych ruskich od polnocnych. Tez ci kiczowo ubrani ludzie, zwlaszcza kobiety. Nawet dziewczynki 8-10 lat ubrane "seksualnie" i kiczowo...

  Jedna handlarka powiedziala "wyscie moskwianie jak dzieci, wszystko bierzecie na serio, was nawet oklamywac wstyd" :-)

 • Gość przek odtwórczy napisał(a) z *.neoplus.adsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2013/08/27 10:06:33:

  was nawet oklamywac wstyd" :-)

  piękne :))

 • Gość melody_ru napisał(a) z *.nationalcablenetworks.ru komentarz datowany na 2013/08/27 11:10:37:

  Odtworczy? To ten ktory tworzy czy na odwrot? :-)

 • bub-eko napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/27 13:08:15:

  ogłoszenie:
  fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1185533_583456181701118_275166780_n.jpg

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/27 14:02:13:

  Na odwrot ale dlaczego pytasz?

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/27 14:26:53:

  Co do Odessy: ja bylem tam dosc krotko, jakies trzy dni. Pamietam, ze tam wieczorami w parku w centrum ciagle jakies wschodnioslowianskie disco polo z glosnikow wylo.
  Taki odpust co wieczor i wszedzie tez wystrojone ze wschodnim szykiem panienki. Ale co do handlowania to nie pamietam, zeby tego bylo jakos szczegolnie duzo.
  Ja tam niebardzo rozroznialem kiedy tam na Ukrainie mowili po rosyjsku, kiedy surczykiem a kiedy po ukrainsku.
  Najlepiej dogadywalem sie we Lwowie, gdzie moglem z miejscowymi mowic po polsku a oni ze mna po swojemu - galicyjskim polsko-ukrainskim "surczykiem". Oraz w Kijowie, gdzie mowia jakims takim szczegolnie klarownym i zrozumialym rosyjskim.
  W Odessie, chociaz tam wszyscy ponoc po rosyjsku mowia juz mi troche trudniej bylo (ale moze nie tyle z powodu jezyka, co ze sposobu wypowiadania sie - ja warwika to czesto i na pismie nie moglem zrozumiec :-)
  A na wsi pod Chersonem jak do mnie ktos zagadal po swojemu to nic nie rozumialem.

 • Gość melody_ru napisał(a) z *.nationalcablenetworks.ru komentarz datowany na 2013/08/27 16:53:56:

  dlaczego pytasz?

  Bylam ciekawa co znaczy kolejny nick Przeka :-)

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/27 17:17:50:

  A ja tu sie glowie nad tym skad ona to wytrzasnela ...

 • Gość melody_ru napisał(a) z *.nationalcablenetworks.ru komentarz datowany na 2013/08/27 17:38:29:

  galicyjskim polsko-ukrainskim "surczykiem"

  Tylko nie powiedz lwowianom ze mowia "surzykiem" :-)

  Lwowskie naukowcy, ktorych juz sporo spotkalam :-) zwracaja sie do Rosjan staranna poprawna rosyjska mowa (tylko z lekkim ukrainskim kolorem wymowy), domyslam ze ich ukrainska mowa jest tez absolutnie poprawna literaturowa wersja jezyka :-) Unikaja mieszania jezykow, i jesli nie pamietaja rosyjskiego slowa, to robia przerwie albo pytaja kolegow.

  Zauwazylam tez rozny stosunek do Dnia Niezaleznosci, ale nie wlazilam w to w butach. Nasze lwowianie swietowali na powaznie i chetnie przyjmowali zyczenia, natomiast odessyci i kijowanie nawet nie wszystcy pamietali co za swieto. Dziewczyny z organizacyjnego komitetu powiedziali ze to "dzien konstytucji".

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/27 18:26:03:

  No ja we Lwowie z naukowcami kontaktu nie mialem, tylko z kelnerami i z towarzystwem jak z filmu Felliniego albo Szukszyna. Niejaki Anton - gruby "biznesmen" upijal nas szampanskim i faszerowal kanapkami, spiewajac przedwojenne polskie przeboje oraz wozil ze swita (kierowca i pijana w sztok Rosjanka Luba) po Lwowie i okolicach Lada.
  Zawiozl np. gdzies do podlwowskiej wsi, gdzie miejscowi koniecznie chcieli pokazac moim niemieckim kolegom wrog zolnierzy Wehrmachtu ale ci nie chcieli dac sie zaciagnac na groby "faszystow".
  To byla dosc wesola podroz.

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/27 18:27:14:

  nie "wrog" a "grob" zolnierzy Wehrmachtu.

 • melody_10 napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/27 19:20:20:

  Moge sobie wyobrazic :-)

 • efg napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/27 20:48:54:

  Hi, Odessa to przecież oaza naszych braci starszych w wierze ;-/, wiec jak ma nie być handlu? Przecież wszyscy chyba do Izraela nie wypłynęli.

 • Gość przek powszedni napisał(a) z *.neoplus.adsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2013/08/28 08:26:16:

  Bylam ciekawa co znaczy kolejny nick Przeka :-)

  :) to znaczy że jest zwykłym zjadaczem kultury i żadnego wiekopomnego dzieła po sobie nie zostawi a chciałby choć maleńkie non omnis moriar :))

 • Gość przek powszedni napisał(a) z *.neoplus.adsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2013/08/28 08:28:41:

  piękne epitafium

  twoserge.fotolog.pl/

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/28 08:32:24:

  O, facet potwierdza to, co ja tutaj niedawno pisalem:
  www.rp.pl/artykul/1042513.html
  Ja tylko w czasie wizyt w Polsce ogladam polska telewizje i zawsze mnie odrzuca jaki chlam tam daja i jak nieudolnie malpuja zachodnie formaty..
  Tak sie zlozylo, ze ostatnio w czasie pobytu w Polsce rzeczywiscie przypadkiem zobaczylem odcinek tego "07 zglos sie". Chociaz rzadko ogladam kryminaly, to ten ogladnelem do konca. Rzeczywiscie dobrze zrobiony i pokazujacy kawalek rzeczywistosci PRLu.

 • melody_10 napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/28 09:06:13:

  Hi, Odessa to przecież oaza naszych braci starszych w wierze ;-/, wiec jak ma nie być handlu? Przecież wszyscy chyba do Izraela nie wypłynęli.  Nie odnioslam wrazenia ze Zydow w Odessie prucentowo wieciej niz w Moskwie. Kto nie wyplynel, ten sie zasymilowal, ale i tak zydowskie nazwiska sa skoncentrowane w tworczej i naukowej inteligencji (no i wo wladzy troche tez :-)) a handluja juz od dawna inni :-)

 • Gość przek powszedni napisał(a) z *.neoplus.adsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2013/08/28 09:36:04:

  Ja tylko w czasie wizyt w Polsce ogladam polska telewizje i zawsze mnie odrzuca jaki chlam tam daja i jak nieudolnie malpuja zachodnie formaty.

  calkowita zgoda ale niemiecka to tez dno nie mowie o takich rzeczach jak spiegel tv i historyczno -dokumentalne filmy ,jak mi się skończy obecna umowa na tv spróbuje zrobić kilku miesięczny eksperyment bez telewizora,może dojrzeje do przerwy w internecie i zostanę nowoczesnym pustelnikiem z żoną

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/28 10:01:53:

  W niemieckiej telewizji jest tez sporo chlamu ale jednak jest tez sporo ciekawych rzeczy.
  Jest Arte, 3Sat, Phoenix.
  Ale nawet na zwyklych komercyjnych stacjach nie ma np. tyle reklam co w Polsce.
  Nie polska telewizja to jest jednak pietro nizej.

 • melody_10 napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/28 10:08:55:

  Telewizja to opium dla naroda. Jak wczesniej byla religia :-)

 • gregorsamsa napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/28 14:09:38:

  Opium tez moze byc lepszej lub gorszej jakosci.

 • efg napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/28 19:25:18:

  Novomyshastovskya fajna nazwa i krotka ;-/, mozna jezyk złamac. Zrobiłem łaczność z kolegą z tej miejscowosci.
  Co do polskiej TV, to pełna zgoda, a te reklamy .... i to w publicznej ... a jeszcze mają pretensje o abonament.Teraz latem - same powtórki,choć z przyjemnościa oglądam powtórki Bonanzy, bo starych odcinków już nie pamietamDość fajne jest Szkło Kontaktowe, moja codzienna audycja wieczorna.
  Co do spraw lokalnych to mamy w parku nowa siłownię,a co dziwniejsze, trwa już w całosci od wiosny. No i nową ustawę smieciowa a z nią nowe zamykane plastikowe pojemniki na śmieci nawet na wsi. Ustawa jest rodzajem podatku - tzn. płaci kazdy mieszkaniec. Mam nadzieje ze skończy sie wyrzucanie smieci np. w lasch.

 • panpiotr1949 napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/28 19:34:15:

  Handel uliczny i bazarowy w sojuzie to głównie kawkazcy. Dawniej Gruzini i Ormianie a teraz pewnie wszyscy "czarn".
  Zyd - handlarz to nasz polski stereotyp przedwojenny, a w drugiej połowie zeszłego wieku, to Polacy w tej części Europy byli liderami ulicznego handlu przerzutnego.

 • pagyo napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/28 21:15:58:

  Widac ze zescie wegierskiej tv nie ogladali. Nie wiem czy jest tam tyle idiotycznych formatow pseudorozrywkowych. Ale tamta telewizja robi wrazenie jakby zatrzymala sie na etapie lat 60-70. Prpgramy informacyjme jak za dawnych lat jesli chodzi o forme
  Duzo gadajacych glow w tv publicznej i do niedawna przynajmniej sporo filmow klasy raczej b. Nawet pogodynki u nich albo wygladaja jak podstarzale ciotki, albo sa poubierane jakby prosto z ulicy do studia weszly.

 • pagyo napisał(a) komentarz datowany na 2013/08/28 21:24:54:

  Nawet "Kevina samego w domu" zamiast na gwiazdke, w srodku lata puscili :)

Dodaj komentarz

Kanał informacyjny