przekacap, czyli przek - kacap,

czyli polsko-rosyjskie przekomarzanki :-

Wpis

wtorek, 13 lutego 2018

O szansonie o zonie

Jak napisał mistrz Młynarski "w berżeretkach, szansonach, canzonach, bardzo rzadko jest mowa o wronach" i należy mu przyznać rację, ale za to o zonach w rosyjskich szasonach wspomina się bardzo często!  Bo rosyjskie pojęcie szansona jest bardzo szerokie i obejmuje zarówno Edit Piaff, jak i Wysockiego, jak i tradycyjne obozowe piesni, w tym także wszelki folklor - starszy odeski i nowy bandycki, wliczając w to także tak wyspecjalizowane zespoły jak Worowajki.

Tłumacząc to na polski, szanson to Demarczyk, Piwnica pod Baranami, Grechuta i Turnau oraz Kolorowe Jarmarki, Żółty Jesienny Lysć, Beata, disco polo, Czarny Chleb, czarna kawa, Chryzantemy złociste oraz Orkiestra Małego Władka z Chicago o tym kto ukradł kiszkę i o tym, że wszystkie rybki i karasie, i wogóle nie-sie-ka-sie (niech mi kto wytłumaczy co to znaczy).

Wiemy, że Polska jest zbyt mała by organizować tam wielkie obozy karne, w Rosji terenów nie brakuje. Większosć zon jest podobno na Uralu (zakliuczonnyje, czyli zeki mają zatrudnienie w kopalniach i przemysle ciężkim, zwłaszcza Kuzbasu, podobno najwięcej zon jest wokół Irkucka, choć oczywiscie większosć tych którzy jadą "w Magadan" też nie jadą tam dobrowolnie.  Rosjanie nie siedzą w więzieniach, siedzą w barakach na zonach. Nie ma już tam polit-zakluczonnych, praktycznie wszystkie zeki siedzą za pospolite przestępstwa, w których dominuje "bytowucha". Jest też oddzielna kasta bandytów, członków przeróżnych gangów, dobrze zorganizowanych. W strukturach najważniejsi są złodzieje (wory) w zakonie, których rady rządzą zonami, poprzez strukturę nadzorców (smotriaszczych) - każda jednostka organizacyjna (cela, barak) ma swojego starszego - smotriaszczego, o wszystkicm decyduje smotriaszczyj zony. Nawet władze, policja, czy media nazywają tych ludzi kryminalnymi autorytetami.

Kiedys jedynym posiłkiem wszystkich zeków był chleb - bardzo racjonowany, zamrożona ryba - najczęsciej sledź - bo najtańsza i najłatwiejsza w przechowywaniu w mroźnym Gułagu i bałanda. Bałanda to typowa zupa nic. Nie było w niej nic, czasem w wielkim garze pływało kilka nadpsutych warzyw, na ogół nie więcej.

To chyba wszystko co trzeba wiedzieć żeby lepiej dotarł przekaz szansona. Nasłażdajties' !

W szansonie jest wszystko: i ukraińskie obozowe doswiadczenia (Madama z jej akcesuarami to chyba nawiązanie do tradycji odesskich) i wielka miłosć do dobrobytu Unii Europejskiej i nawet Tusk jako szef europejskiej mafii, który nieprawidłowo dzieli obszczag (obszczag - rezerwa-fundusz na specjalne wydatki dla wsparcia swoich członków - opłacanie obrońców, paczki do więzienia, zasiłki rodzinne itd:-)

Zapraszam, wykonanie: Dziewczęta z Żytomierza

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
pies_pawlowa_2
Czas publikacji:
wtorek, 13 lutego 2018 09:46

Polecane wpisy

 • Karuzela bez madonn

  Kiedy człowiek zbliża się do socjalistyczno-pisowskiego wieku emerytalnego staje się filozoficznie nastrojony. Oto piosenka z refrenem: pory roku bez przerwy si

 • u z u r p a c j a

  2019 Minęło 9 miesięcy od ostatniego wpisu - wystarczająco dużo by się coś narodziło. Ponieważ nic takiego nie nastąpiło, postanowiłem aktywować bloga tym razem

 • Mecz o wszystko

  W mistrzostwach Swiata w piłce nożnej gospodarze-Rosjanie radzą sobie swietnie, choć na razie rywale byli z tych cienkich Mają już w kieszeni awans do 16-tki, c

Komentarze

Dodaj komentarz

 • panpiotr1949 napisał(a) komentarz datowany na 2018/02/13 19:54:11:

  Warto dodać, że KWN to cykliczny turniej humoru wyższych uczelni CCCP/WNP/FR.
  Byłem 2 razy, już nie pamiętam w jakim Pałacu.

 • pies_pawlowa_2 napisał(a) komentarz datowany na 2018/02/14 07:19:52:

  KWN to już teraz cały przemysł satyryczny, to już nie tylko indywidualnosci, ale cały sztab opłacanych ludzi w tle, wymyslaczy dowcipów, teksciarzy, scenografów, choreografów. Każda "komanda" ma wielu sponsorów, w tym także lokalne władze - więc coraz więcej zespołów reprezentuje miasta (sbornaja Murmanska, sbornaja Krasnojarska). Z niewielką przerwą machina toczy się już 55 lat, zdążyła wyrobić sobie układy na najwyższym szczebu, zebrać wielki majątek w nieruchomosiach itd. Jak w futbolu jest ekstraklasa (wyższaja liga "vyszka"), jest pierwsza liga, ligi rejonowe, okręgowe, miejskie. Nad wszystkim czuwa familia Masliakowych, która zdążyła się uwłaszczyć na tym interesie. Masliakow senior (starszyj) prowadzi wyższą ligę, jest "kumplem" szefa pierwszego kanału TV, który jest szefem jury konkursów i puszcza to wszysko na antenę. Masliakow mładszyj - syn, zarządza pierwszą ligą. W 2017r. ruszyła Dziecięca Liga KWN, współprowadzącą jest dziewczynka Taisia, w cywilu wnuczka Masliakowa. Geograficznie to nadal jest Międzynarodowa Liga KWN - obsługuje całe "ruskojazycznoje prostranstwo", występują drużyny zewsząd, w tym także z niecałkiem zaprzyjaźnionej Gruzji, czy Łotwy, w tym sezonie będą nas bawić rosyjskojęzyczni Brytyjczycy. Ostatnio jest moda także na zespoły tematyczne, np. "Sbornaja Rossii po volnoj borbe", przemianowana na "Borcy" czyli grupa Kaukazców, przebranych w stroje zapasnicze, reprezentująca jedno z syberyjskich miast, tak elokwentnych (kluczowe słowo "korocze") i tak szybko myslących jak zapasnicy, była drużyna klawiszy (służby ispołnienia nakazanii), w tym sezonie już kolejny raz występuje drużyna Cyrku Moskiewskiego braci Zapasznych. Zdecydowana większosć gier transmitowanych przez TV odbywa się w Moskwie, ale letnie imprezy były także organizowane w Jurmale (Łotwa), Soczi, W Chanty-Mansijsku, Kaliningradzie, Władywostoku, a nawet raz w Londynie i raz na Cyprze. Od 2016 działa także KWN TV - oddzielny kanał TV satelitarnej. Występować w KWN na poziomie wyższej Ligi można 3-4 lata, zwycięzca sezonu automatycznie opuszcza kolejny sezon, ale na jego miejscu są już nowi, a on sam, "zwolniony" z KWN, natychmiast jest przechwytywany przez inne kanały (TNT i STS składają się w 90% z bywszych kawenszczikow), albo w najgorszym razie może stać sie trybikiem machiny KWN, np. redaktorem jednej z licznych lig.

 • Gość napisał(a) z 184.75.221.* komentarz datowany na 2018/02/15 02:19:17:

  vk.com/wall-46943161_669600

 • Gość przekacap napisał(a) z *.p2p.business.static.vectranet.pl komentarz datowany na 2018/02/16 10:07:48:

  wiecznie żywy król szansonu www.youtube.com/watch?v=z5q_9ZKoEQg

 • Gość przek napisał(a) z *.p2p.business.static.vectranet.pl komentarz datowany na 2018/02/16 10:18:29:

  www.youtube.com/watch?v=Px0Dh1yWGC4 też ciekawy nurt :)

 • pies_pawlowa_2 napisał(a) komentarz datowany na 2018/02/19 11:05:18:

  Przek: Nie wiem skąd bierzesz takie fajne linki, ale jak to mówią starożytni Rosjanie: Respekt! :-) A w duchu szansona: Uważucha!! :-)

  Sewernyj - niekwestionowany król szasona, wylansowany przez leningradzkich menago - wlascicieli podzienmego rynku muzycznego opartego na katuszkach (szpulach magnetofonowych), autor wielu kontrowersyjnych wypowiedzi typu "O wyższosci Sewiernego nad Wysockim". Klasa samo w sobie. Fakt, że obaj panowie w swoim czasie korzystali z tych samych źródeł - np. bandyckich tradycji odeskich (Murka), czyli była jakas wspólna płaszczyzna. Sewernyj jednak nigdy nie był twórcą, zawsze odtwórcą.

 • owlet215 napisał(a) komentarz datowany na 2018/02/20 19:16:30:


  Panpiotr1949, Szoah/Holocaust, o ile mi wiadomo, to termin odnoszący się do planowego, masowego ludobójstwa Żydów przez III Rzeszę i kolaborantów. Rozumiem, że pogromy, które dokonywały się w tamtym czasie przy udziale żołnierzy nazistowskich i lokalnej ludności można traktować jako wpisujące się w Holocaust, ale do pogromów dochodziło na długo przed Szoah i nie tylko w Polsce. Więc nie sądzę, że można powiedzieć, że "Szoah na terenach polskich zaczął się od pogromów na Podlasiu". Masowe, totalne, zaplanowane przez najwyższe organy władzy ludobójstwo to jednak co innego niż pojedyncze pogromy, z którymi polskie władze nie miały nic wspólnego.

  Czy ma Pan jakieś dowody na to, że jednym z powodów utworzenia obozów śmierci w Polsce był polski powszechny antysemityzm przedwojenny? Hitler sobie to gdzieś zanotował, że zbuduje akurat dlatego obozy zagłady Żydów, Romów i homoseksualistów w Polsce, bo z Polaków tacy straszni antysemici?
  Mnie uczono w szkole, że były dwa powody budowy obozów śmierci w Polsce:
  - największa populacja Żydów w Europie (po co ich wozić gdzie indziej skoro już tyle ich tu jest);
  - wygodne połączenia kolejowe z III Rzeszą.
  I tyle.

  Ma Pan jakieś inne informacje?

  Panpiotr1949: Szoah jest traktowany jako zjawisko ogolnoeuropejskie a umywanie rak przez polski sejm jest dla nich nie do przyjecia.

  Pan chyba nie wie o czym ja piszę... Przez "schizy" mam na myśli rzeczy typu, że były polskie obozy śmierci dla Żydów albo centrowy polityk izraelski kłamiący, że jego babka została zabita przez nazistów i Polaków w Polsce (obie jego babki trafiły do Izraela, żadna chyba nawet nie była w Polsce):

  wpolityce.pl/polityka/378720-izraelski-polityk-utrzymuje-ze-jego-babcie-zamordowali-polacy-ale-historia-jego-rodziny-jest-inna

  A ogólnie, jeśli znasz angielski to polecam te artykuły w izraelskiej prasie:

  www.timesofisrael.com/its-complicated-inaccuracies-plague-both-sides-of-polish-death-camps-debate/

  www.timesofisrael.com/poland-pisses-off-the-bubbes/

  www.haaretz.com/opinion/.premium-in-defense-of-poland-israel-cannot-blame-the-holocaust-on-the-poles-1.5769759

 • owlet215 napisał(a) komentarz datowany na 2018/02/20 19:36:39:

  Chodzi mi o to, że uprzedzenia, ignorancja a nawet dezinformacja są po obu stronach i chociaż można zrozumieć skąd się izraelsko-żydowskie "schizy" wzięły to nie oznacza, że są one dobre i nie wyrządzają żadnych szkód.
  Zresztą takie antypolskie "schizy" są też na Zachodzie - nie sądzę już, że należy pobłażać zachodnim dziennikarzom za te ich "polskie obozy śmierci" bo dotarło do mnie, że ten termin prawdopodobnie nie bierze się z lenistwa a z uprzedzeń i może faktycznie wprowadzać w błąd.

  Oczywiście rozumiem, że jakaś reakcja na postępowanie naszego (nie)rządu musiała być, ale przy okazji wypłynęły owe "schizy", o których, jak przypuszczam, pewnie wielu Polaków nie wiedziało. Ja nie byłam w ciężkim szoku, bo znam angielski i się już trochę w internecie wcześniej komentarzy naczytałam, ale przyznam szczerze, że ten Lapid to nawet mnie zszokował...

 • Gość napisał(a) z *.neoplus.adsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2018/02/20 23:32:29:

  cbj.jhi.pl/documents/755573/0/

 • panpiotr1949 napisał(a) komentarz datowany na 2018/02/23 17:44:32:

  Przepraszam Sówko, że dopiero teraz reaguję, ale jak to emeryt, zalatany jestem i zajęty czytaniem o Szoah. W ramach tego poczytałem o akcji Reinhard. Logistycznie to było wielce skomplikowane przedsięwzięcie, tym bardziej, że doszła wojna na wschodnim froncie i to był priorytet. Istotnie wielkość populacji Żydów we wschodniej Europie była determinantą budowy obozów zagłady na Mazowszu i Lubelszczyźnie, choć z tą gęstą siecią kolejową za Wisłą bym nie przesadzał. vide mapa. Potem rozbudowano Auschwitz, aby móc podołać likwidacji Żydów z Europy Zachodniej i południowej.
  Litwini i Białorusini i Ukraińcy poradzili sobie sami i do dziś siedzą jak mysz pod miotłą, ciesząc się, że to my durnie prowokujemy świat.
  My zaś, zamiast rzetelnie uderzyć się we własne piersi i przybliżyć ludziom to, co już dawno nie jest tajemnicą, podpuszczeni przez nacjonalistycznych durniów, dla wyimaginowanych celów wewnętrznych, prowokujemy ogólnoświatową awanturę.
  To samobójcza strategia i bardzo się cieszę z tego, że głupota tych ludzi odsłania ich prawdziwą twarz i intencje. Patrz świecie jaki ja jestem obrzydliwy zdają się mówić kolejni premierzy RP. Bo ten bezzębny troll - gartenzwerg nie musi tego mówić.
  ON JEST

Dodaj komentarz

Kanał informacyjny