przekacap, czyli przek - kacap,

czyli polsko-rosyjskie przekomarzanki :-

Wpisy

 • wtorek, 31 stycznia 2017
  • Zastrielilis'

   - Snowa zastrielilis’ – wzdycha Nadieżda, przyjaciel domu, Sybiraczka, fanka biathlonu od ponad 40-lat. Za młodu oglądała wiele zawodów w Khanty-Mansijsku i w Tiumeni, no i tak jej zostało. Niespecjalnie ją rozpieszczali ostatnio rosyjscy przedstawiciele tej dyscypliny, panie całkiem bez sensu, a z panów jeden Szypulin cos czasem pokaże. Na skutek tej mizerii Nadieżda znalazła sobie idoli zastępczych: jak nie nasi to niech chociaż Fourcade im wszystkim pokaże. I fakt, pokazywał – sympatia Rosjanek do Francuzów jest dla mnie jednak całkiem niezrozumiała: w skokach narciarskich też kibicuje Francuzowi – choć rzadko kiedy jest w dziesiątce. Ale tego pana akurat jej wybaczam, bo jej głównym faworytem pozostaje nasz Piotr Żyła – bo ma zaraźliwy smiech i wogóle sympatyczny taki :-).

   Z biathlonistek najbardziej ulubiona była Czeszka Gabriela Koukalowa. Po pierwsze dlatego, że ładna, sympatyczna i ładnie spiewa staroangielskie ballady, po drugie dlatego, że szybko biega, po trzecie dlatego, że wyszła za mąż za nowotworowego pacjenta i że go wspiera, wspiera tak bardzo, że miała odwagę wystąpić z mężem nago na plakacie charytatywnym wspierając walkę nowotworem jądra, po czwarte dlatego, że choć zmieniła nazwisko to tak jakby go nie zmieniała – jako panienka nazywała się Soukalowa, teraz zmieniła jedna literkę. Po piąte udziela wywiadów po rosyjsku, a po szóste w przypływie dobrego humoru podbiegła kiedys do rosyjskiej kamery i zareklamowała się: Gabriełoczka – choroszaja diewoczka! Ale Nadieżda już jej nie lubi, zaraz wyjasnię dlaczego...

   Po tym długim wstępie przechodzę do meritum. Są nim Mistrzostwa Europy w biathlonie, organizowane w Polsce, w Dusznikach Zdrój. Stały się one ulubioną Nadieżdy transmisją sportową, ulubioną dlatego, że Rosjanie zdobyli tam worek medali – 16 bodajże, w tym większosć złotych. Ciekawe jest tylko, że żaden kraj (poza Polską, ale i tak niewiele to nam pomogło) nie wysłał na Mistrzostwa Europy swoich czołowych zawodników, zdaje się także, że drugi i trzeci skład zostały w domu. W zawodach nie występował nikt z liczącej się czołówki, a trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej zajęła Bułgaria. Na trasę biathlonu wybiegli nawet reprezentanci Mongolii, typowo europejskiej nacji o długich tradycjach sportów zimowych, ale i tak tłoku nie było. Dzięki tak silnej obsadzie Polsce udało się zdobyć jeden medal, brązowy rzecz jasna, w dziwnej konkurencji – pojedynczej sztafecie mieszanej (jeden pan i jedna pani biegną na zmiane po dwa razy). Zdobywcami okazało się małżeństwo! Guzików. Krysia z domu Pałka jest liczącą się zawodniczką natomiast jej mąż zawsze lądował poza pięćdziesiątką – tym razem wyprowadził sztafetę na 3 miejsce! Mimo nędznego poziomu gratulacje! Tajemnica jest dosć prosta, za tydzień główna impreza sezonu – Mistrzostwa Swiata. Rosjanie wystawili drugi skład, na czele z powracającym po dyskwalifikacji za doping Łoginowem, który sam wygrał 3 złote medale.

   Niewykluczone, że własnie drugi skład Rosjan zasili skład na Mistrzostwach Swiata, potraktowano więc Polskę jako test. W rosyjskim biathlonie wybuchła afera po ucieczce na zachód częsci oficjeli rosyjskiego związku i rosyjskiej komisji antydopingowej. Okazało sie wówczas, że z okazji olimpiady w Soczi i po niej stosowanie dopingu było powszechną praktyką i odbywało się za zgodą i wsparciem władz państwowych, władz sportowych, rosyjskich komisji antydopingowych i służb bezpieczeństwa (fałszowanie i podmiana próbek), a lista zamieszanych w proceder sportowców liczy 30 nazwisk. Sportowcy z innych krajów powiedzieli, że nie będą startować w tym roku na imprezie pucharowej organizowanej w Tiumeni, jedną z wypowiadających się była Gabriela i dlatego nam podpadła :-). Imprezę z Tiumeni przeniesiono do Finlandii ale wciąż jeszcze waży się los udziału Rosjan w Mistrzostwach Swiata. Są 3 warianty:

   • Unia Biathlonu nie zrobi nic z braku dostatecznych dowodów – Rosjanie pojadą w pierwszym składzie,
   • Unia zdecyduje się ukarać zawodników wg listy – wówczas pojedzie spora grupa drugiego składu na czele z Łoginowem, który ma tę zalętę, że karę już odbył,
   • Unia wykluczy Rosjan z udziału w Mistrzostwach i wówczas najlepszym wspomnieniem 2017r. będzie medalowy worek z Polski.

   Organizatorzy zadbali o to, by Rosjanie nie poczuli się zbyt dobrze. Uważam, że była to granda, mam też podejrzenia, że specjalnie zaplanowana. Otóż transmitowano tylko tak zwane ceremonie kwiatowe – na podium wchodzili kolejni usmiechnięci Rosjanie, otrzymywali cwietoczki, pozdrawiali wszystkich machając radosnie rączkami (było sporo rosyjskich kibiców), schodzili z podium i ginęli z ekranu. Następnie, kilka minut potem, w drugim miejscu wręczano im medale i odgrywano przy tym hymn, ale już poza transmisją. To znaczy w trakcie transmiisji, tyle, ze tego nie pokazywano. W małym kwadraciku, w prawym dolnym rogu ekranu widać było kilka osób tworzących szpaler przed podium, samego podium nie było widać, sportowców na podium i masztu z flagami tym bardziej, hymn sączył się tak cicho, że nie było go prawie słychać, zas kamera pokazywała piękną panoramę polskich gór i pojedynczego narciarza, który snuł się trasą. Czyli zamiast akcji, tak jak w Rejsie, relacjonowano konia, krowę i drogę na Ostrołękę. Dobra zmiana dotarła także do transmisji sportowych..

   O rosyjski biathlon nie musimy się jednak martwić. Jesli nawet Rosjan wykluczą z Federacji Biathlonu, niech tylko ktos próbuje wykluczyć ich z biathlonu czołgowego :-) Już 3 razy z rzędu w czołgowych biathlonowych mistrzostwach swiata wygrywają Rosjanie. W pierwszych było łatwo – były tylko cztery narodowe reprezentacje, w ostatnich uczestniczyło już 17 krajów – aż miło popatrzeć na listę: zawsze groźne Chiny, Kazachstan, Białorus, a ponadto Serbia, Mongolia, Weneuela, Nicaragua, Zimbabwe. Co na to Macierewicz? Niech wysle swoja OT, niech się chłopcy bronią, czołgi będą strzelać, a oni będą one wysadzać, Polak potrafi (dał nam przykład Kmicic jak wysadzać mamy)...

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Zastrielilis'”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   wtorek, 31 stycznia 2017 11:49
 • piątek, 25 listopada 2016
  • Nagłyj Poliak

   Zaproszono do programu "Prawo głosu" na kanale TVC polskiego dziennikarza, niejakiego Maciejczuka - nie znam człowieka  nie wiem jaką redakcje reprezentował bądź reprezentuje. Program rozwijał się typowo dla tego typu produkcji, jak w polskim "Warto rozmawiać"- zaprasza sie jednego inaczej myslącego, a potem cała zgraja, na czele z prowadzącym, na niego najeżdża. Gosć nie ma szans bo jest zakrzykiwany, wszystkim skacze adrenalina,  na końcu gosć się odgryza i popełnia błąd. Tym razem błędem było zarzucenie Rosjanom, że żyja w gównie. Nie podoba mi się taka poetyka, ale zanim te słowa padły, chłopak usłyszał jeszcze godnosciowe, że wy Polacy sprzedaliscie się za pieniądze itd.

   No więc usłyszał on od jednego z szanownych rozmówców bezposrednie zaproszenie : "Ty, baran poszoł won otsiuda", jego opinię, jaką tenże podzielił się z pozostałymi rozmówcami: "Ochujeł sowsiem pridurok polskij", a w końcu dostał po mordzie. Jeden z rosyjskich widzów tego wideo-rolika napisał, że Polak stał się ofiarą rozprawy w stylu bandyckim, gdzie - gdy skończyły im się argumenty - trzech facetów rzuciło się na jednego, w tym jeden, "jak urka" zaszedł go od tyłu.

   To oczywiscie brednie, panowie byli bowiem w słusznym gniewie, a każdy kto widział program, wie, że oni wszyscy kochali Polskę i Polaków i cały czas wyrażali się o niej z szacunkiem, jak o równoprawnym podmiocie, który ma prawo do zachowania własnych poglądów, nawet jak są nie w pełni zgodne z ich poglądami. Ponadto stwierdzenie, że Rosjanie żyja biedniej, nawet niż Rumuni, poparte danymi statystycznymi, było stanowczo zbyt wrogie.

   Jest w dodatku jedną z tych prawd, o których się wie, że są one prawdą, ale się o nich nie mówi. A jak ktos się odważy to radosć jest wielka, bo i wszyscy się z tą prawdą zgadzają

    

   .. i to gdzies tak od 2012roku:-)

    

   "Dziennikarz" zaczyna się kajać, udzielając wywiadu, przeprasza za słowa, których ponownie by nie użył, jednoczesnie tłumacząc, czym były spowodowane i jak został sprowokowany.

   Ale jest już za późno. To on jest bezczelny, nie dosć na tym, to była prowokacja!!! A na dowód, że jest on prowokatorem, już pojawiają się pierwsze wynurzenia "dziennikarzy sledczych" - zgodnie z metodą: z nikogo, robimy wielkiego "wraga naroda", a potem "dokonujemy jego razobłaczenia".  To tak jak z anegfdotą na temat socjalizmu i komunizmu: jedynych ustrojów, które najpierw stwarzały problemy, a potem usilnie zajmowały się ich rozwiązywaniem.

   Młody człowiek nie jest bohaterem mojej bajki, na pewno jest zafascynowany Rosją i Rosjanami - zna rosyjski znakomicie jak na młodego Polaka, jest moim zdaniem rusofilem, ale jednoczesnie zwolennikiem Wielkiej Rosji, w stylu Sołżenicyna. Jego stwierdzenie, że Rosja żyje w hm.. biedzie nie jest IMHO wyrazem rusofobii, a jedynie wyrazem = jesli ktos woli - putinofobii.

   Z całego wydarzenia, w sytuacji gdy nawet przyprawa w sklepie pochodzi z wrażego i nie przyjaznego krju, o czym donosi się w etykiecie, wynikaja 2 wnioski:

   1. Kiedys w Rosji z przyjemnoscią oglądałem wywiady z ludźmi z Polski, którzy mieli dużo do powiedzenia, których słuchało się z przyjemnoscią i którzy potrafili sie wzniesć nad swoje własne uprzedzenia i nie chowali nienawisci, nie byli pamiętliwi, np. Jaruzelski, którego częsć rodziny nie wróciła z Syberii, czy Wajda, któremu zamordowano bliskich w Katyniu. Ludźmi dużego formatu, nastawionymi koncyliacyjnie byli też byli ambasadorowie Polski w ZSRR i Rosji, zwłaszcza Ciosek, reżyserzy Hoffman i Zanussi. Miarą upadku jest fakt, że ludzi tej klasy już się nie zaprasza - zaprasza się nie wiadomo kogo i tylko po to, żeby go zakrzyczeć. Wyruca się też z Rosji dziennikarzy w miarę doswiadczonych i kompetentnych - jak Radziwinowicz, a skąd wzięto tego młodziana nie wiadomo.

   2. Nasuwa  się więc drugi wniosek. Być może rzeczywiscie była to prowokacja. Wyreżyserowano seans nienawisci, teraz przez kilka dni bomba informacyjna będzie pęcznieć i nie chodzi w niej oto jak naprawdę było, dotrzeć ma przekaz "ochujeli nagłyje polskije pridurki". Ten młody człowiek jest niewiadomo skąd, może to jeden z ludzi zdelegalizowanej prorosyjskiej partii Piskorskiego, może jakis nawiedzony narodowiec. Kto go wydobył, skąd, dlaczego on ma być uosobieniem Polski i Polaków - nie wiem. Z drugiej strony - nie ma to chyba wielkiego znaczenia. Miał być chłopcem do bicia i nim był. Może tylko zbyt dosłownie.

   P.S. Co do meritum ubożenia bądź bogacenia się Rosjan. Rosyjski wiceminister na konferencji w Singapurze oswiadczył, że już w 2017r. większosć Rosjan zacznie się bogacić i że już w październiku 2016r. dla 16% Rosjan odnotowano wzrost dochodów wyższy od poziomu inflacji. Tłumacząc to wystąpienie Szuwałowa złosliwie na polski, członek rządu oficjalnie przyznał, że do 2016r. włącznie większosć Rosjan ubożała i że w październiku takich osób było 84%.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (37) Pokaż komentarze do wpisu „Nagłyj Poliak”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   piątek, 25 listopada 2016 10:09
 • środa, 16 listopada 2016
  • Buldogi pod dywanem?

   Wielki szum i zmasowany atak wszystkich mediów. Minister Rozwoju Gospodarczego zatrzymany za wymuszenie łapówki 2 mln dolarów od firmy Rosnieft za wyrażenie zgody na zakup akcji innej kompanii naftowej. Tyle wiadomo. Dalej już nic ne jest jednoznaczne.

   Może to jest prawda, a może nie. Jak zaznaczył Czubajs, który zna podejrzanego od 30 lat i zarzut wydaje mu się absurdalny, należy zawsze wysłuchać obu stron: Jedna utrzymuje, że Uliukajew groził Rosniefti i wymuszał na niej łapówkę. Ale drugiej strony nie usłyszelismy. Wiadomo jedynie, że podejrzany nie przyznaje się do winy.

   Jeżeli jest to prawda, to

   1. zdaniem jednych jest to dowód, że wreszcie na serio się wzięto do walki z korupcją i - jak twierdza niektórzy optymisci - nie ma ludzi bezkarnych, każdego nakryjemy, niech wszyscy się boją. Ciekawe tylko, czy po winie nastąpi kara, czy wszystko sie rozpłynie jak afera Sierdiukowa, czy afera z siecią kasyn pod ochroną prokuratury Podmoskowja, czy takie przeciąganie sledztw wq saprawie Łużkowa i Baturinym, żeby zdążyli umrzeć smiercią naturalną

   2. zdaniem drugich kraj jest tak skorumpowany, że kradną wszyscy, a ponieważ sprawy wytacza sie tylko wybranym, należy zastanowić się dlaczego własnie ten człowiek okazał sie na widelcu i dlaczego własnie teraz. Na spotkaniu Miedwiediewa z rada biznesu premier stwierdził, że sprawa nie miesci mu sie w głowie i że rozmawiał z prezydentem, który podziela jego opinię. Jednoczesnie jednak ukazał się komunikat rzecznika Białego Domu, że Putin był o akcji informowany. Ponieważ już w prasie pojawiają się artykuły z kandydaturami kolejnych ofiar - kolejnych ofiar - zdaniem niektórych wygląda to na atak na resorty gospodarcze. Może to być preludium do usunięcia Miedwiediewa, albo kolejny sygnał w stronę administracji i biznesu, żeby trochę się posunąć i zwolnić trochę miejsca siłowikom.

   Zdaniem specjalistów decyzje w przedmiotowej sprawie zapadały na najwyższym szczeblu (Prezydent + Premier) ponad głową Ministra - nie mógł więc on nic zrobić w sprawie. Nie mógł też w żaden sposób uprzykrzać życia firmie - nie miał wpływu na decyzje podatkowe. I wreszcie był zbyt doswiaczonym urzędnikiem by kopać się z koniem - zawodnikiem tak ciężkiej wagi jak Sieczin za tak nędzne wynagrodzenie jak 2 mln dolarów, a przecież nie był idiotą. Tak, moi państwo, 2 mln dolarów to suma tak smieszna jak wydatki na waciki w Killerze, dużo smieszniejsza niż 6 tys. złotych miesięcznego wynagrodzenia, za które to pieniądze zgodnie z tasmami kelnerów tylko ciężki idiota będzie pracował. Dla porównania, zatrzymano byłego wicegubernatora St Petersburga za przekręty przy budowie stadionu. Oszustwa dotyczyło lewego rozliczenia dostawy i instalacji elektronicznej tablicy wyników. Zawyżona cena duperela - 50 mln rubli. Zatrzymano też 3 osoby ze swiecznika kemerowskiej oblasti (w tym dwóch zastępców gubernatora) - wartosć przekrętu - 3 mld rubli. Na tym tle Minister Rozwoju wygląda na ciężkiego frajera...

   Jest jeszcze wariant taki, że nie jest to prawda, tylko cywilne zabójstwo na zlecenie. Zleceniodawcą miałby być szef Rosniefti a wykonawcą szef ochrony tej firmy. Nie wiem po co Sieczin miałby to robić jesli rzeczony minister nie miał wpływu na działalnosć Rosniefti, prawdą natomiast jest że szef ochrony do sierpnia pracował w departamencie kontroli wewnetrznej FSB, potem czynnie z tymże FSB współpracował w akcji przeciw Ministrowi.....

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (21) Pokaż komentarze do wpisu „Buldogi pod dywanem?”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   środa, 16 listopada 2016 09:45
 • czwartek, 06 października 2016
  • Krople Inoziemcowa: Putin, Kaczyński i tradycyjne wartosci

   Владислав Иноземцев /

   07.06.16

   141911просмотров

   Komu pomogłytradycyjne wartosci

    

   Poniżej zamieszczam obszerne streszczenie artykułu Inoziemcewa, zamieszczonego w czerwcu 2016r.; ponieważ jednak odnosi się on do sfery idei, a nie bieżących wydarzeń, nie stracił nic na aktualnosci, a zawiera wiele cennych spostrzeżeń. Nie są one jakos szczególnie odkrywcze, ale ich zaletą jest logika wywodu. Co ciekawsze, choć całosć artykułu poswięcona jest Rosji i stosowanwj przez nią polityki społecznej i informacyjnej, całosć wniosków w 100% odnosi się do polityki polskich władz i ich akcentu na niezależnosć, „wstawanie z kolan”, tradycyjne katolickie wartosci, i walkę ze „zgnilizną Zachodu”. Ciekawe także, że w sferze werbalnej, ocinamy sie od Rosji i jej polityki, uważając ja za”bandycką i „zbrodniczą”, sami prowadząc taką samą politykę wewnętrzną (”kto nie z nami ten przeciw nam”, „moja racja jest mojsza”, „nie mamy twojego płaszcza i co nam zrobisz?”) i zagraniczną (uczciwosć w polityce w zagranicznej to frajerstwo, partner to przeciwnik, miarą zdolnosci polityka jest umiejętnosć zrobienia przeciwnika „na szaro”, „nie masz cwaniaka nad Polaka”). Okazuje się, że Polaków „nowych zmienników” i Rosjan „putinistów” (a jest ich większosć – ok. 80%) bardzo wiele łączy...

   Współczesna Rosja pozycjonuje się jako kraj „cywilizowanego konserwatyzmu” i obrońca „tradycyjnych duchowych i moralnych wartosci”. Przestrzeganie tych wartosci zostało umocowane jako element polityki państwa w Doktrynie bezpieczeństwa narodowego, podpisanej przez Prezydenta w ostatni dzień ubiegłego roku.....

   ...Jako że „tradycyjne wartosci” w ich rosyjskim ujęciu wyglądają na dosć zrozumiałe (silna władza, tradycyjna rodzina, znaczący wpływ państwa na społeczeństwo i gospodarkę, postępowanie zgodnie z kanonami religii, umiarkowany nacjonalizm, podkreslanie pełni suwerennosci i nacisk na element siły w polityce międzynarodowej), pytanie sprowadza się do tego komu i kiedy dokładne przestrzeganie „tradycyjnych wartosci” przyniosło sukcesy i rozkwit?

   Wszystkie społeczeństwa wczesniej czy później ulegają zmianie – technologicznie, społecznie, intelektualnie. Cała historia to opis walki nowego ze starym w ramach poszczególnych państw i konkurencja pomiędzy bardziej lub mniej nowoczesnymi państwami w polityce swiatowej. I zawsze nowe wygrywa ze starym, tak wewnątrz kraju, jak i w skali globalnej.

   Jest cała masa przykładów na potwierdzenie tej tezy...

   (autor przytacza przykład Chin, które spadły na samo dno po okresie autarkii, a potem też za rządów komunizmu, podczas gdy obecnie, po przyjęciu nowoczesnego systemu wartosci są supermocarstwem. Konserwatywne potęgi arabskie i imperium otomańskie legły w gruzach, reformy Ataturka przywróciły Turcje do grona lokalnych potęg, akceptacja wolnorynkowych reguł gry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie, czy Katarze bezspornie stała się filarem dobrobytu, podczas gdy trzymanie się tradycji stanowi fundament biedy w Afganistanie czy Somalii. Autor zwraca także uwagę, że we wszystkich przypadkach panowania w danym kraju reżimu autorytarnego – od faszyzmu do komunizmu – sprawa kończyła się upadkiem. Okazuje się że dbałosć o zachowanie norm moralnych, czystosć ideologiczną i dominacja państwa nad społeczeństwem, a własnosci społecznej nad prywatną nigdy i nigdzie nie zakończyły się sukcesem (Hiszpania za czasów Franco, Argentyna przez większosć XX w., Kuba, czy Korea Północna), przeciwnie kraj może stanąć na krawędzi katastrofy. Dodatkowe niebezpieczeństwo „zachowywania tradycji” w stosunkach miedzynarodowych wynika z tego, że inne kraje mogą w tym czasie dokonywać modernizacji i w razie konfliktu pokonać nas w konflikcie zbrojnym (porażka Rosji w pierwszej wojnie krymskiej, w wojnie rosyjsko-japońskiej, porażki Francji w 1871 i 1940, czy choćby wojna izraelsko-arabska w 1973r.). Autor odnosi się do historii Rosji jako nieustającego pasma porażek i pogłębiającej się różnicy w potencjale ekonomicznym między Rosją a resztą swiata..

   Konserwatyzm przynosi jeszcze gorsze wyniki jesli rzecz dotyczy swiadomosci społecznej, kultury czy nauki. Religia, która zawsze pretendowała do tego, by czynić ludzi czystszymi i lepszymi, w wyjatkowo rzadkich historycznych chwilach czyniła ich mądrzejszymi i lepiej wykształconymi, w większosci przypadków bedąc raczej przeszkodą na drodze rozwoju intelektualnego. Jednak nigdzie i nigdy „listy ksiąg zakazanych”, sądy inkwizycji, czy przykazania tradycyjnej moralnosci nie powstrzymywały rozwoju wiedzy i zmian form współżycia społecznego.............

   Co więcej, nawet w „najswiętszym” aspekcie moralnym wychwalanie „tradycyjnych wartosci” nie przynosi wielkich skutków. Dzisiaj w nad wyraz „moralnej” Rosji jest ok 2 tys. wychowywanych przez państwo dzieci porzuconych przez rodziców na każdy milion mieszkańców, podczas gdy ten wskaźnik w krajach „gej-Europy” wynosi mniej niż 10. Liczba osób zarażonych wirusem HIV w Rosji wynosi ponad 800 tys., podczas gdy wsród obywateli Unii Europejskiej jest ich zaledwie 490 tys., choć liczba obywateli Unii jest ponad trezykrotnie wyższa, a diagnostyka zachorowań na wyższym poziomie. Wskaźnik smiertelnosci na 100 tys. mieszkańców wsród narkomanów w najbardziej „nietradycyjnej” Holandii jest 14,5 razy mniejszy niż w coraz bardziej „moralnej” Rosji. Wszystko to mówimy nie po to, żeby postawić akurat Rosję w najbardziej negatywnym swietle: tak samo wyraźne są różnice istniejące między „postępowymi” i „tradycyjnymi” stanami współczesnych USA. Jesli porównać wskaźniki liczby aborcji, statystyki liczby ciąż u małoletnich, zgwałceń, przestępstw z użyciem broni w stanach tzw. „pasa biblijnego” (Alabama, Georgia, Tennesee, Teksas, Luizjana, Karolina Południowa itd) ze statystyką najbardziej „liberalnych” stanów – Massachusets i Kalifornii, to okaże się, że wg wszystkich przytoczonych wyżej wskaźników „nabożne” społeczeństwa wyprzedzają te mniej wierzące od 4 do 11 razy! Okazuje się więc, że „przestrzeganie tradycyjnych wartosci moralno-obyczajowych” wogóle nie gwarantuje solidarnosci społecznej, bezpieczeństwa i rozkwitu.

   Skłanianie się ku „wartosciom tradycyjnym” we współczesnym społeczeństwie ma tylko jeden cel. Jest nim dążenie społeczeństwa lub władzy do odmowy obywatelom prawa do eksperymentowania w soim życiu prywatnym zawodowym. Może być spowodowany z przyczyn obiektywnych rozpowszechniony w społeczeństwie, lub też wynikać z chęci elit politycznych do zarządzania rzeszą bardziej przewidywalnych poddanych wykazujących mniej własnej inicjatywy. Jednak niezależnie od tego, czym podyktowane jest samo tego typu życzenie, rodzi ono zawsze ten sam zestaw rezultatów: widzimy rosnący infantylizm społeczny, ograniczenie intelektualne, nieadekwatne postrzeganie rzeczywistosci, zwiększenie siły uprzedzeń religijnych i nacjonalistycznych i w końcu całkowita niezdolnosć „moralnej wiekszosci” do przyjęcia czegokolwiek nietypowego, czy nowego. To ostatnie stanowi przyczynę hamowania rozwoju społecznego i intelektualnego, emigracji i niemożnosci wykorzystywania w pełni potencjału narodu do wykonywania zadań prowadzących do rozwoju kraju.

   Historia i współczesnosć pokazują, że zakazy – wynikające z państwowwego ustawodawstwa lub z podtrzymywania srogich zasad przez samo społeczeństwo – nigdy i nigdzie nie sprzyjały rozwojowi. W dodatku szczególnie teraz poziom wolnosci i poziom dobrobytu stanowią integralny wskaźnik powodzenia społeczeństwa. Wystarczy popatrzeć na kierunki potoków migracji we współczesnym swiecie, aby zobaczyć, że wszystkie te szlaki wiodą od społeczeństw bardziej tradycyjnych do tych mniej tradycyjnych i nadzieja na to, że ten wektor się zmieni jest płonna.........

   Na zakońzenie warto zadać sobie pytanie: czy rzeczywiscie trzeba mówic o „tradycyjnych wartosciach” w sposób tak jednoznacznie negatywni, czyżby rzeczyweiscie nie było na swiecie tego, ku czemu ludzie zawsze zmierzali i cenili zawsze i wszędzie? Jesli dobrze pomysleć to oczywiscie taką rzeczywiscie tradycyjna wartosć można znaleźć – jest nią wolnosć.....

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (199) Pokaż komentarze do wpisu „Krople Inoziemcowa: Putin, Kaczyński i tradycyjne wartosci”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   czwartek, 06 października 2016 14:40
 • czwartek, 25 sierpnia 2016
  • Rosyjskie Echa Rio - z polskimi odpryskami

   Na samym początku Olimpiady jakis sportowiec z Korei Północnej ze łzami w oczach kajał się, przepraszał, że zawiódł zaufanie partii i państwa, obiecywał poprawę, bo zdobył tylko srebrny medal. Jednym słowem nie potrafił wszystkim naocznie udowodnić, tezy o wyższosci krainy powszechnej szczęsliwosci nad resztą swiata. W srodku Olimpiady widzielismy piękny obrazek, który obiegł cały swiat; dwie młode i ładne Koreaneczki, ciesząc sie z życia i usmiechając sie do siebie zrobiły sobie wspólne selfie. Sęk jednak w tym, że jedna była z Północy a druga z Południa, w runecie pojawiaja sie pierwsze informacje, że ta Północna ma duże kłopoty, oskarżana jest o zdradę, co jest zagrożone karą smierci. Mysle więc, że MKOL mógłby się zająć także, a może nawet bardziej kwestią uczestnictwa w Olimpiadzie państw, których zawodnicy muszą walczyć o życie.

   Trochę wygibasów wymagała praca kamerzystów pokazujących fazę grupową rozgrywek w siatkówce męskiej z udziałem reprezentacji Iranu. Tam siatkówka stała się sportem numer jeden, wyzwalającym ogromne emocje, ale jednoczesnie udział kobiet na widowni jest zabroniony. Kamerzysci z zadowoleniem pokazywali obrazki rodzajowe na widowni złożonej w dużej mierze z kobiet-kibicek Iranu, ubranych mniej lub bardziej tradycyjnie, ale jednoczesnie unikali jak ognia plakatu trzymanego przez częsć z nich, żądającego dostępu kobiet na trybuny w Iranie. Ciekawy kompromis.

   Ale wracając do naszych baranów. W Rio jako działacz - pan i władca - politruk i car mniemany - "ja naczalnik - ty durak", wystąpił szef rosyjskiego związku sztuk walki, niejaki Mamiaszwili. Swój występ rozpoczął 18 sierpnia, uznając za nikczemne zera (nicztożestwa) "podległe sobie" Natalię Worobiewą i Walerię Kobłową. Otóż zawodniczki te miały czelnosć zdobyć w swoich kategoriach srebrne medale. Zera jedne. Ale to jeszcze nic. Dwa dni później walkę o brązowy medal przegrała Irina Trażukowa. W dodatku wkrótce po tym Mamiaszwili zobaczył ją siedzącą na trybunie. Była odprężona, smiała się, żartowała. Została w najgorszy możliwy sposób zbluzgana przy swiadkach, okreslona jako zdrajczyni ojczyzny i sprzedawczyk, a następnie otrzymała dwa razy w pysk.

   Ciekawe co będzie dalej, sprawa nabrała rozgłosu, sa swiadkowie, sam zainteresowany przeprasza za słowa, fakt pobicia neguje choć są swiadkowie, a tłumaczy się tym, że przyjechał do Rio pocieszać tych, którzy przegrali, ale dali z siebie wszystko, walczyli na smierć i życie, a nie wycierać nosy tym. którzy lekko do tego podchodzą. Ci, co jadą do Rio, powinni byc gotowi dać z siebie wszystko, walczyć dla Ojczyzny. A co zrobiła Trażukowa? Przegrała. A miała obowiązek wygrać. Jak można było przegrać z polaczką (pogardliwy odpowiednik "ruskiej"), w dodatku 37-letnią, która nie wiadomo jakim cudem w ogóle dostała kwalifikacje do Rio? W imieniu naszej Michalik przepraszamy. To się już pewnie nie powórzy. Nie wiem, jak wy, ale ja odnoszę wrażenie, że usprawiedliwiając się po tym jak dał po pysku Rosjance, z dużą galanterią dał po pysku także Polce. Proponuję szybki transfer tego dżętelmena - niech wzmocni federację zapasów Korei Północnej.

   Nie wiem skąd się jeszcze biorą w Rosji takie egzemplarze głębokiego ZSRR, wysmiewane jeszcze w końcu 70-tych przez Wysockiego ("Pro konkobieżca": Ważnoje, sztob, wolia, goworit, była, k pobiedzie"). Tym głupolom mylą się porządki. Każdy sportowiec walczy o medal i stara się jak może i żaden ..szwili nie jest mu do tego potrzebny. Dziewuszki. które zdobyły srebro, a nie złoto wiedzą, że z dzisiejszego spotkania z Miedwiediem wyjadą białymi BMW X4, a nie X6, mając w kieszeni dodatkowo 2,5 mln rubli zamiast czterech. A biedna Trażukowa, nie dosć, że wzięła po mordzie, to jeszcze straciła białe BMW X3 i 1,7 mln rubli (dzisiejszy kurs ok 72rubli za euro).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (248) Pokaż komentarze do wpisu „Rosyjskie Echa Rio - z polskimi odpryskami”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   czwartek, 25 sierpnia 2016 12:25
 • piątek, 12 sierpnia 2016
 • czwartek, 04 sierpnia 2016
  • Wzmożenie patriotyczne

   Wzmożenia patriotycznego doznaje obecnie Polska, czasem tylko odłamkowym dostają relacje polsko-rosyjskie.

   Wydano zgodę na patriotyczny przemarsz ONR dla upamiętnienia rocznicy Powstania, no i łysole upamiętnili, wydzierjąc sie w niebogłosy skandowali swoje hasła - dla postronnych skrajnie nacjonalistyczne, dla nIch patriotyczne. Mam wrażenie, że nie OTAKE Polske walczyli powstańcy i jest to chamska uzurpacja.

   Tak samo niedopuszczalna jak dołączanie do apeli poległych nowych poległych pod Smoleńskiem. Jeszcze gorsze jest przy tym dzielenie powstańców na słusznych i niesłusznych. Niesłusznym był Bartoszewicz, więc można go było wybuczeć. Ponieważ Scibor-Rylski wystąpił w jego obronie, obecnie sam jest niesłusznym podłym ubeckim agentem wezwanym pzed sąd w wieku 99 lat. Ponieważ kolejny wysoki rangą funkcyjny Związku Powstańców wystąpił w jego obronie, już pojawiły się we własciwej prasie artykuły o jego niechlubnej przeszłosci. Autorka: pani Kania - wzorzec z Sevres rzetelnosci i niezależnosci dziennikarskiej. To wszystko podlane sosem patriotyzmu a Scibor-Rylski? - cóż - wszystko zgodnie z prawem. Ciekawe tylko dlaczego przy tak jawnych absurdach prezydent wszystkich Polaków nie ułaskawi Scibora, już ma praktykę w oszczędzaniu sądom fatygi...

   Inny przykład uzurpacji przez podobną do ONR grupę wzmożoną patriotycznie - kiboli Legii Warszawa. Początek meczu klubowych pucharów Legia - Trencin AS.


   1. Zaczyna się tradycyjną uzurpacją do miana patrioty lokalnego m.st. Warszawy - masowe wykonanie piosenki "Warszawski Dzień" - bez zgody i wiedzy s.p. autora i z wyraźnym sprzeciwem Małgorzaty Niemen, włascicielki praw autorskich do utworu. Patriotyzm Legii był zawsze związany z niszczeniem kibiców wszystkich innych klubów warszawskich, nawet jak główny rywal spadł do V ligi, jeszcze na jego mecze jeździli żądni wrażeń legionisci żeby wszczynać burdy."


   2. Potem ogłoszono minutę ciszy, pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. W tym czasie kamery pokazywały olbrzymi banner: "Powstanie Warszawskie, pamiętamy. Warszawiacy", czy jakos tak, z nieuchronną kotwicą Polski Walczącej. Jakos przypomniał mi się jeden rysunek satyryczny, na którym zgraja dobrze wykarmionych, łysych osiłków skanduje: "1944, pamiętamy", A obok siedzi dziadek na wózku inwalidzkim i mówi: "A ch..ja pamiętacie.."


   3. Minęła minuta ale tuż potem rozległa się syrena alarmowa - sędzia zrozumiał, że to jeszcze częsć obchodów i dał jej wybrzmieć..


   4. Już, już sędzia miał dmuchnąć aż tu mocą tysięcy gardeł gruchnął hymn Polski. Nie jest to przyjęte na meczach klubowych, a gdyby nawet było to raczej trudno byłoby zakładać, że tłum następnie wykona hymn Słowacji. A więc uzurpacja druga z cyklu "Tu jest Polska!! (powtórzyć n razy). Sędzia odpuscił, odczekał pierwszą zwrotkę i starczyło mu sił nawet na refren.


   5. Już, już miał dmuchnąć jak zaczęła się druga zwrotka. PATRIOCI BYLI SWIETNIE PRZYGOTOWANI. Nawet najżarliwsi wyznawcy PiS nie odspiewaliby więcej niż zwrotki - nawet na meczach międzypaństwowych nie gra się hymnu dłużej niż minutę. Sędzia wytrzymał. Nie zdzierżył dopiero jak tłum przeszedł do zwrotki trzeciej. Mecz normalnie się rozpoczął a kolejna, czwarta zwrotka zredukowała się w ten sposób do roli stadionowej przyspiewki.


   Jak on tak mógł, ten sędzia? Głupi rusek!!! :-)
   To przyczynek do tego, jak można w szybkim czasie, poprzez próbę zawłaszczenia flagi, godła, tradycji, powstania, hymnu itd - spowodować, że wszystkie te symbole zostaną zredukowane do nic nie znaczących gestów.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (7) Pokaż komentarze do wpisu „Wzmożenie patriotyczne”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   czwartek, 04 sierpnia 2016 12:08
 • piątek, 24 czerwca 2016
  • Hopaj siup!

   Wszystko już było - rzekł Ben Akiba

   A gdy nie było, sniło się chyba,

   Trzeźwi i snięci, i rak i ryba,

   A swiat się kręci, w kółko swiat się..

   Hopaj siup, hopaj siup!!!

    

   W nocy obejrzałem jeszcze TVN, o drugiej w nocy przekonywano mnie, że Brexitu nie będzie, 52:48 za rermain. Brytyjczycy zostaną z nami na prosbę Hanny Gronkiewicz-Waltz.

   Poszedłem rano do roboty i podzieliłem się tą nowoscią z kolegami. Okazało się, że ci co dojeżdżają samochodem, znali już poranne wiadomosci. Brexit bedzie. 52:48 za leave

   Rzuciłem się do porannej internetowej prasy. W prasie polskiej i rosyjskiej jednoznaczne komentarze. Osłabi się funt (a co mnie to obchodzi? Chcieli to mają), a z innych walut najbardziej osłabną (w kolejnosci): 1. peso meksykańskie, 2. polski złoty, 3. południowoafrykański rand, 4. rosyjski rubel. Co do przyczyn spadku złotego i rubla to sa one oczywiste - u włądzy są półfaszystowskie dyktatury, nawet randa można jakos zrozumieć - własnie zwolnili z więzienia polskiego afrykanera, mordercę czarnych komunistów, niejakiego Walusia - też półfaszystę. Tylko to peso jakos mi nie pasuje.

   To że zarabiam w euro, gdy Unię własnie szlag trafia, a euro wraz z nią - to normalne, taka karma

   To, że wydaję na utrzymanie w rublach, które się deprecjonują w oczach i żyję w najdroższym rosyjskim miescie - to normalne, taka karma

   To, że z zarobków przesyłam pieniądze na utrzymanie domu i rodziny w Polsce, które to utrzymanie tez kosztuje coraz drożej bo złoty sie deprecjonuje - to normalne, taka karma.

   To, że pracuję w Rosji nie tylko dlatego, że lubię, ale też dlatego, że w Polsce dla mnie pracy nie było - to normalne, taka karma.

   To że do włądzy w Polsce doszła partia bezradna w sprawach gospodarczych, która za to obiecała przywrócenie wieku emerytalnego na poziomie 65 lat, a nie 67, a teraz jest już pewne że się z tego wycofa  (to znaczy zezwoli na 65 lat, jesli do tego czasu przepracowałes 50) to normalne, taka karma.

   To że cała gadka o emeryturach jest czcza, bo nie będzie pieniędzy na jakiekolwiek emerytury już całkiem niedługo - to normalne, taka karma.

   To że po powrocie tym bardziej nie będzie dla mnie pracy niz przed wyjazdem, bo człowiek o x lat starszy, konkurencja większa o wszystkich kwiczących i oderwanych od koryta i milion "wróconych" z Anglii, aktualnie bezrobotnych  to nomalna, taka karma.

   Tylko co z tym ma wspólnego to peso?

   Na giełdzie rosyjskiej euro kosztowało wczoraj 72 ruble, rano w ciągu godziny poszło na 74, po kolejnej godzinie wróciło na 72, wszystkim kurzy sie z głów, wszyscy obserwują, wszyscy puszczaja dymy..

   W polskiej prasie fachowej doniesienie z giełdy o tym, jak to frank szwajcarski wreszczie sie osłabia, co pozwoli odetchnąć polskim hipotecznym dłużnikom, sasiaduje z artykułem o tym, jak to dzięki osłabieniu funta szterlinga - przegranemu na Brexicie, i osłabieniu Euro  (bo Brexit osłabia Unię), wzrasta presja na franka szwajcarskiego, który niechybnie, długookresowo i znacznie się umocni, wiec frankowicze powinni sie udać do sklepu po sznur.

   Jednoczesnie w jednym artykule mam informację o tym, jak to cała polska giełda (i rynek pienieżny i kapitałowy) pikuje i jak to potrzebna jest natychmiastowa interwencja banku cenralnego, a drugi artykuł - streszczenie wywiadu z p. Szalamachą - tym od gospodarki - utwierdza mnie, że interwencji nie będzie. Trochę mnie to smieszy, bo w dzisiejszych czasach juz nie odbyłaby sie rozmowa przy osmiorniczkach na temat tego jak Prezes NBP mógłby ewentualnie wesprzeć posunięcia rządu i co chciałby w zamian dostać - wszystko rozstrzyga jeden pan z kotem i ten kto ma aktualnie dostęp do jego ucha (jego albo kota). Formalnie może to być prezes NBP, od przewczoraj pan Glapiński, a może p.Szałamacha, choć trochę bym wątpił, może pan Morawiecki, a może poszli do lasu. Tak jak PiS nie lubi systemu check-and-balances, gdzie różne władze wzajemnie sie kontrolują i trzymaja w szachu (dlatego zdeptał TK, który obecnie przy kawie i ciasteczkach wydaje co najwyżej opinie), tak regułę dziel i rządź Prezes cały czas stosuje wobec wszystkich ze swojego otoczenia i nie wiadomo kto dzisiaj rządzi gospodarką: Glapiński, Szałamacha, Morawiecki, ktos ukryty (jakis główny kadrowiec od obsady ważnych stanowisk w gopodarce), czy też ten, kto wczesniej wstanie.

   Chyba pora wiać. Największe szanse na przeżycie daje ponoć Nowa Zelandia...

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (72) Pokaż komentarze do wpisu „Hopaj siup!”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   piątek, 24 czerwca 2016 09:46
 • wtorek, 21 czerwca 2016
  • No i pizdiec!

   To sa chyba najczarniejsze dni rosyjskiej mocarstwowosci w sporcie w historii. 
   Rosyjska zborna przegrywa z Walijczykami w okropnym stylu, wygladajac jak stado kur na boisku. Przy zmianie kapitana druzyny dlugo nikt nie chcial przejac po nim opaski - nie wiadomo, czy ze wstydu, czy ze strachu, ze kapitana za kare do lagra wysla. 
   A za dwa lata mistrzostwa swiata w Rosji. 
   Ale to w koncu maly pikus w porownaniu z tym, ze rosyjscy lekkoatleci nie poleca do Rio (oprocz "zdrajcow", ktorzy zlamali omerte i za to beda mogli wystarowac indywidulnie). 
   Niewykluczone, ze na lekkoatletyce sie nie skonczy, bo trudno uwierzyc, ze tylko lekkoatleci sie szprycowali pod panstwowa krysza. 
   Wlasciwie to mozna sie bylo dawno spodziewac, ze do takiej katastrofy predzej czy pozniej dojdzie. Nie z powodu szalejacej wszedzie rusofobii a z powodu wyznawanej od kilkunastu lat przez rosyjskie wladze i lud (a przynajmniej 80% ludu) "rosyjskiej filozofii", ktory chyba jakis kremlowski spin doctor, czy "polittechnolog" tak kiedys w skrocie ujal: 
   "objektywizm to wroga nam koncepcja, Rosja nie potrzebuje objektywizmu, Rosja potrzebuje milosci ojczyzny". 
   Wcielanie w zycie zasady, ze czegos takiego jak obiektywna prawda nie ma, ze sa tylko interesy i ze prawdziwe jest to co sluzy interesom Rosyjskiej Federacji (lub przynajmniej nie sluzy interesom jej wrogow), zaczelo sie chyba od werdyktow rosyjskiej sluzby fitosanitarnej w sprawie gruzinskiej wody mineralnej, moldawskiego wina cz polskiego miesa. Czy z tym miesem czy winem rzeczywiscie bylo cos nietak to niewazne. Wazne, ze instytucja panstwowa ma sluzyc interesom panstwa (a nie np. konsumentow, pracownikow, czy po prostu zwyklych obywateli). W "geopolitycznym interesie" FR bylo ukaranie jej "wrogow", wiec to mieso i ta woda mineralna musialy byc niezdrowe. Nie inaczej bylo z kontrola antydopingowa - jej rezultaty nie mialy byc "obiektywne" a korzystne dla miedzynarodowej pozycji rosyjskiego sportu. 
   I wszystko byloby pieknie gdyby nie przykry fakt, ze ta "rosyjska filozofa" mimo wysilkow Russia Today i brygad internetowych poza Rosja jakos sie nie przyjela. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (13) Pokaż komentarze do wpisu „No i pizdiec!”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   gregorsamsa
   Czas publikacji:
   wtorek, 21 czerwca 2016 14:47
 • środa, 18 maja 2016
  • Eurowizja a sprawa rosyjska

   Dramat i tragedia!!! Jak to możliwe? Wiadomosci zaczynaja sie od newsa: na festiwalu Eurowizji profesjonalne jury wybrało Australię, widzowie wybrali Rosję, a wygrała Ukraina!!! Takie zestawienie miało pokazywać rażącą niesprawiedliwosć - że Ukraina wzięła się tam ni stąd ni zowąd, a wogóle jury narodowe są skorumpowane i upolitycznione, bo nie lubią Rosjan, a piosenka była caculki. Nad sprawą obradowała Duma! Rosja to naprawdę szczęsliwy kraj, gdzie wszystkie sprawy są już dawno pozałatwiane na korzysć obywateli, gdzie tak wolno dyszyt czełowiek, tylko cały swiat knuje przeciwko nam i ciągle się czepia,  to Krymu, że nie nasz, a jak to nie nasz jak nasz, a to korupcji przy załatwianiu mistrzostw swiata w piłce nożnej, a to znowu dopingu w sporcie.

   No bo czy to uczciwe, zastanawia się w Dumie artystka-producent, która Dimę Biłana doprowadziła do zwycięstwa w Eurowizji, że aż 21 krajów wogóle nie oceniło Łazariewa? To skandal! Kobieta zapomniała,że jury w każdym kraju nie miało takiego obowiązku, żeby typować Rosjanina w pierwszej dziesiątce (a tylko wtedy delikwent otrzymywał punkty), a miało 25 kandydatur do wyboru. To nieuczciwe, dyszy dalej artystka, powinnismy złożyć oficjalny protest na nieprzezroczystosć decyzji jury profesjonalnych. Normalni ludzie widząc, że 21 profesjonalnych jury nie uznało dzieła za wybitne, zaczęłoby się zastanawiać nad samym dziełem. Jesli 5 osób pod rząd mówi ci że jestes koniem/osłem, to pora rozejrzeć się za siodłem,,,

   Ale, w rosyjskim ujęciu to jest tylko dowód na istnienie spisku, szeroko zakrojonego spisku, wszechswiatowej zmowie przeciwko Rosji. Głupota i zacietrzewienie przysłaniają fakt, ze przecież rosyjskie arcydzieło zostało ocenione przez profesjonalistów na 5 miejscu na 26 możliwych, więc chyba nieźle?

   Konkurs wygrała reprezentantka Ukrainy, na domiar złego nie dosć, że dobra wokalistka to jeszcze bardzo ładna kobieta.... Ale to jeszcze nic, na dodatek miała czelnosć spiewać piesń o wygnaniu z Krymu tamtejszych Tatarów przez Stalina w latach 40-tych. Wpisuje się w ten sposób, zdaniem Rosjan, w bieżącą politykę i to w dodatku w politykę antyrosyjską - Rosja rozważała nawet wystąpienie z oficjalnym wnioskiem o dyskwalifikację Ukrainy z tego powodu. Moim zdaniem, jesli polityka tam bytła, to niekoniecznie jednak bieżąca, chyba że zgodnie z obecnie obowiązującą w Rosji polityką historyczną - Stalin wielki był i rację miał i za jego czasów Krym był nasz...Ukraina w konkursie wystąpiła, miała prawo, i wygrała - też miała do tego prawo.... Nie tylko głosami politycznych jury, także głosami publicznosci zaszła wysoko, choć sama piosenkarka nie wspinała się po wirtualnych klockach i nie wykonywała wirtualnych salto, tylko stała twardo na ziemi. To przykre, jesli przegrać, ale przegrać z Ukrainą to hańba! W dodatku Ukrainę reprezentowała obywatelka Ukrainy, ale przy tym krymska Tatarka, której rodzice nadal mieszkaja na Krymie. Mogłaby spiewać nawet o motylkach, ale sam fakt wystawienia takiego indywiduum to już prowokacja, przecież Krym-nasz!

   Rosja, która najpierw chciała wogóle utrącić konkurentkę - oprócz rozważania protestu była też akcja-prowokacja telefoniczna, filmowana i przedstawiona na kanale NTV, gdzie wydawcy - nie przedstawiając sie jako propagandowa tuba kontrolowanej przez władze stacji - próbuja wydobyć od piosenkarki wyznanie, że piesń jest gorącym antyrosyjskim protestem. Potem, gdy Ukraina jednak wygrała, zapanowała cisza nad tematem/trescią zwycięskiej piesni, zaczęły sie nowe tematy. Na przykładzie tej samej NTV:

   1. pełen troski reportaż pokazujący upadek gospodarki na Ukrainie pod znamiennym tyrtułem: Co, poza robieniem dobrego wrażenia, robi (wytwarza) się jeszcze na Ukrainie?

   2. pełen troski reportaż o złym stanie finansów na Ukrainie pod znamiennym tytułem: Skąd Ukraina zdobędzie ok. 20 mln dolarów na organizację Festiwalu Eurowizji 2017?

   Lubie te krokodyle łzy, odnako nie jest to Krokodił Giena...

   Co do samego Festiwalu - ginie w nim "festiwalowy format", przez co jest mniej nudno, ale i tak trudno wytrzymać dwadziescia kilka podobnych do siebie piosenek. Każdy się stara jakos wyróżnić i coraz bardziej do głosu dochodzi publicznosć. Jednak zamiana sposobu głosowania z profesjonalnego jury na głosy publicznosci, to jednoczesnie zamiana nudy na tandetę. Nikt nie mówił, że formuła jest jedynie słuszna i sprawiedliwa, zmienia sie ją zresztą często, ale np. Polakom to nigdy nie pomagało. Sa kraje "lepsze i gorsze', jest tzw. wielka piątka, która przechodzi w konkusach bez eliminacji. W ub. roku podawano wspólne, skomasowane wyniki głosowania jury i publicznosci, co było jeszcze bardziej nisprawiedliwe. Np. nudna produkcja francuska zasługiwała w oczach jury na pierwsze miejsce, a zdaniem publicznosci na 12. Wg jednych była pierwsza, w drugich jej nie było (tylko pierwszych 10 zdobywa punkty, pierwsza - 12, druga -10, trzecia -8, czwarta -7 itd aż do dziesiątej - za 1 punkt).  Wynik: suma miejsc 13, więc była szósta lub siódma i zdobywała 6 lub 7 punktów. A polska piosenka Donatana i Clio, prosciutka, wpadająca w ucho, z młodymi dzierlatkami o biustach wypełniających cały ekran, głosami jury zajmowała ostatnie, 26 miejsce, jako kicz i tandeta, a głosami widzów była pierwsza. Srednio trzynasta. Wynik: zero. Nie, żebym był jakims wielkim zwolennikiem polskiego disco-polo-etno-rapu, ale powstawało pytanie, po diabła widzowie mają dzwonić i wydawać pieniądze? Tegoroczne głosowanie to moim zdaniem wyważony kompromis. Gdy głosował sam widz, wygrywała transwestytka Diana International  z Izraela, zespół Lordi - czterech facetów rzępolących okrutnie, ale za to w death-metalowych maskach. To dla takiego tele-towarzystwa formatował swój występ Michał Wisniewski - w tandetnym stroju, bez głosu, wykonał politycznie słuszny kawałek o tym, że nie ma granic (jakie to eurowizjoeuropejskie!) po polsku , niemiecku, angielsku i rosyjsku, żebrząc w ten sposób o punkty. I wyżebrał - w swoim czasie był siódmy.

   Na koniec polska perspektywa. Do konkusu głosami polskich telewdzów wybrany został Michał Szpak. To młody artysta, o nie do końca ustalonej seksualnej tozsamosci, z małego Jasła, gdzie tego kolorowego ptaka nie zatłukli na smierć tylko dlatego, że miał starszego brata, który stawał w jego obronie i tłukł innych. Szpak ma bardzo dobry głos i dosć tandetną jak na mój gust estetykę/wrażliwosć - taka męska(?) Violetta Villas. Głosami profesjonalnych jury był 25 na 26 możliwych wykonań. Jesli mielibysmy mentalnosć Rosjan Minister Waszczykowski powinien zaprotestować na forum UE! Rosjanie pomstują, choć zajęli 5 lokatę!!!

   No i prztyczek w nos profesjonalnemu jury dali telewidzowie. Ale to my powinnismy stawiać kosy na sztorc, to naszego ukrzywdzili! Jury dało mu lokatę 25, a telewidzowie 3!!!!! To chyba wieksza rozpiętosć niż 3 a 1.

   Jest jeszcze jeden drobiazg i to główny powód, dla którego polska piosenka nigdy nie wygra festiwalu. To sympatie miedzynarodowe i geografia polityczna. Każdy kraj ma jeden głos. Cała była Jugosławia ma mniej ludnosci niż Polska, a Polacy nie mogą na samych siebie głosować. Za to Czarnogóra może przyznać swoje głosy Słowenii, Serbii, Chorwacji itd. Oczywiscie z wzajemnoscią. Statystycy stwierdzają, że jeszcze nigdy w historii Białorus nie dała 12 punktów komus innemu niż Rosji. Choćby Rosjanin spiewał od tyłu dowolną dodekafonię. Rosja ma zawsze wysoka pozycję i głosy od Rosjan w Mołdawii, na Ukrainie, w Armenii, Azerbajdżanie itd. Nie są to więc głosy zachwytu, ale wyraz rozproszenia. Polska powinna natychmiast podzielić się na 6-7 księstw, z których każde byłoby i tak większe od Łotwy, Estonii i Słowenii razem wziętych. Niestety nasze skromne 2 mln emigracji to tylko Niemcy, Wielka Brytania i Irlandia, a i tak nieprzesadnie nam pomagają, bo np. w Niemczech jest więcej Rosjan z ostatniej emigracji i Turków - od zawsze. Poza tym nasza emigracja wyrosła już z wieku audio-tele (przeważają panienki 12-19 lat).

   Dlatego w miarę często w festiwalach wygrywa, a zawsze wysoko plasuje się Rosja, nie dlatego, że taka swietna; tak samo często przydarza się to Szwecji jesli kraje skandynawskie głosuja blokiem.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (87) Pokaż komentarze do wpisu „Eurowizja a sprawa rosyjska”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   środa, 18 maja 2016 11:57

Kanał informacyjny