przekacap, czyli przek - kacap,

czyli polsko-rosyjskie przekomarzanki :-

Wpisy

 • wtorek, 05 grudnia 2017
  • Zima

   Znów przyszła pora snieżna i pora na zimowe stereotypy. Rosja zimą to żelazny temat, więc pora szybko odgrzewać!!!!

   Wigilia na Syberii

    

   Wigilia na Syberii, to ilustracja poetycko (Kaczmarski) muzyczna (Łapiński) z dużym udziałem Gintrowskiego do obrazu Malczewskiego z elementami zapożyczonymi z polskich kolęd. Absolutne cudeńko - żal tylko że byle długonoga panienka - z tych "choćbys ją błagał na kolanach" ma w Internecie kilka milionów odsłon, a Wigilia na Syberii 70tys. w ciągu ostatnich 6 lat. Jedno jest prawdą - utrwala rosyjski stereotyp (a raczej antyrosyjski), przy tym jest super polska, a nawet być może wpisuje się w obecną politykę historyczną, choć jej autorom się to nie sniło raczej.

   Spróbujmy dalej. Zima w Rosji. 

   Oto węgierska grupa Omega, tak, tak, ta od dziewczyny o perłowych włosach - 40 lat temu popełniła utworek "Zima w Rosji" - posłuchajcie jak jadą saneczki!! Może i Węgrom sie to kojarzyło z trojkami, zresztą oni biedni snieg widują rzadko. Mnie to jednak bardziej się kojarzy z kuligiem, Kmicicem i Oleńką, albo jakos tak. Klip filmowy - znów nikt prawie go nie ogląda poza mną - pokazuje piękne zimowe okolicznosci przyrody, ale urok pryska gdy autor powołuje sie na źródło oprawy plastycznej (imagesfrombulgaria.com). I znów poczułem się oszukany.

   Znów podróbka. Cóż więc robić? Ze stereotypami ciężko walczyć.

   Łatwiej ulec. Dlatego sam, gdy tylko temperatura spadnie poniżej zera i spadnie trochę sniegu, wysyłam swoim radiowym korespondentom takie kartki: Niech się cieszą chłopaki i dziewczyny, zwłaszcza w Ameryce Południowej, dla nich minus dwa jest już niewyobrażalne, no to im dorzucam białe misie :-)

   frosty

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Zima”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   wtorek, 05 grudnia 2017 21:26

Kanał informacyjny