przekacap, czyli przek - kacap,

czyli polsko-rosyjskie przekomarzanki :-

Wpisy

 • czwartek, 22 marca 2018
  • Wpis niewyborczy

   Nie oczekuję w nadzwyczajnym napięciu wyników prezydenckich wyborów - postanowiłem oddalić się od tego zgiełku i poswęcić się kulturowym studiom porównawczym.

   Jest taki rodzaj piosenki jak piosenka bez końca, typu rondo, wpadasz na rondo i kręcisz się w kółko, piosnka jest na ogół głupawa i smiesznawa, trochę dziecinna. Jeden z bardziej znanych przykładów: Było morze, w morzu kołek, a na kołku był wierzchołek, na wierzchołku siedział zając i nóżkami przebierając spiewał tak: było morze.......

   My zajmiemy się jednak tragicznym losem psa-łasucha, który zapłacił smiercią za zuchwałą kradzież mięsa, za to doczekał się nagrobku. Okazuje się, że ta opowiesć jest kanwą wesołych dzięcięcych piosenek po polsku i po rosyjsku. Są jednak drobne różnice.

   Ale po kolei. Oto wariant polski:

   Raz wpadł pies do kuchni i porwał mięsa ćwierć

   A jeden kucharz głupi zarąbał go na smierć

   A jeden kuchar mądry, co litosć w sercu miał

   Postawił mu nagrobek i taki napis dał:

   Raz wpadł pies do kuchni......

    

   A oto wariant rosyjski:

   У попа была собака, он её любил

   Она съела кусок мяса, он её убил

   В землю закопал, надпись написал, что:

   У попа была собака......

   Nu, zajac,  macie wersję kanoniczną tekstu z muzyką bigbitową i jeszcze z wilkiem i zającem, prosto szedewr:


   Żeby było ciekawiej, w ostatnich latach i w Polsce i w Rosji, ciekawi i nietuzinkowi wykonawcy wzięli tę piosnkę za punkt wyjscia i całkiem lub prawie całkiem odlecieli. Nie sądzę jednak by miało to cos wspólnego z rosyjską lub polską duszą, raczej bardziej z męskim i żeńskim postrzeganiem swiata.

   Ring wolny.

   Stare Dobre Małżeństwo - Jednoczas.  Krzysztof Myszkowski & Company wszedł w trzeci okres twórczosci. Po wyeksploatowaniu Stachury był okres Ziemianina, teraz mamy okres Rybowicza. Jego teksty są filozoficzne i trudne. Rozumiem, że piosenka-rondo może spowodować, że czasy się mylą i tworzy sie jednoczas, rozumiem też, że tematyka rzeźnicza - jak to Polakowi - musi się kojarzyć z Hitlerem i Stalinem. Razem jednak srednio mi się takie rozwinięcie podoba. arto jednak posłuchać, bo to całkiem nowe wcielenie SDM, mało rzewnych skrzypek, Majek i jakich epok, wieków, roków (!), miesięcy, dni, godzin, więcej bluesa!

   W narożniku rosyjskim Olga Arefiewa. Kobieta, która gra i spiewa wszystko: od rocka i reggae poprzez variete, piosenke kabaretową, musicale - w tym też przedstawienia dla dzieci, zajmuje się też sztuką cyrkową. W jej interpretacji sobaka popa uwalniała go od strachu przez cale swoje życie, wreszcie odeszła - to się zgadza - ale całkiem naturalnie, zostawiając popa całego we łzach. Popatrzcie, wersja gdzie więcej sobaki:

    wersja, gdzie więcej Olgi:

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (8) Pokaż komentarze do wpisu „Wpis niewyborczy”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   czwartek, 22 marca 2018 11:21
 • wtorek, 06 marca 2018

Kanał informacyjny