przekacap, czyli przek - kacap,

czyli polsko-rosyjskie przekomarzanki :-

Wpisy

 • czwartek, 26 października 2017
  • W krótkim horyzoncie tragedia, w długim jednak postęp

   I w Polsce i w Rosji bieżąca polityka jest przewidywalna do bólu i nie ma się szczególnie czym podniecać. Dopóki rządowi wystarczy na 500+ i dopóki Polski nie wyrzucą z Unii, nic się nie zmieni u nas. Dopóki cena ropy nie spadnie w okolice zera, albo dopóki nie wzrosnie do poziomu, który uruchomi wydobycie i przerób amerykańskich łupków, w Rosji także nic sie nie zmieni.

   Za to w długim okresie.... Spójrzcie na mój całkiem subiektywny zestaw trzech fotografii jednego miejsca:

   Magadan

   1. W latach 30-tych to jeden z najgłosniejszych punktów Archipelagu Gułag, masowych smierci z zimna i niedożywienia, miejsca tak odległego, że nawet ucieczki były praktycznie niemożliwe. Na przełomie końca 60-tych i początku 70-tych, kiedy zacząłem się interesować rosyjskim w wymiarze pozaszkolnym, wujek kolegi miał dostęp do "zakazanych ksiąg". Było to niemieckie wydawnictwo "Posiew" publikujące po rosyjsku i ukraińsku wszystko co było na indeksie w ZSRR. To im - i własnemu uporowi - zawdzięczam przeczytanie 3 tomów Archipelagu Gułag Sołżenicyna w oryginale; zakazany owoc zawsze lepiej smakuje. To od tamtej pory Magadan utkwił w pamięci jako symbol katorżniczej pracy, głodu i mrozów i jeszcze dodatkowo był symbolem "najdalszej dali".

   2. Zaledwie 2 lata później, już z innego źródła, dopadłem do szpul magnetofonowych - dźwiękowej wersji rosyjskiego samizdatu lat 60-tych i oprócz Wysockiego, Okudżawy, Galicza czy Gorodnickiego (ten ostatni, dzis po 80-tce, nadal w formie) było sporo piesni - różnych ballad, zaliczanych w większosći do nurtu tzw. Szansona. Wsród nich znalazłem gorzko-ironiczny "życiowy" kawałek, który się mnie uczepił i trzymał dobrych 20 lat. W nim Magadan staje się już miejscem zsyłki, ale dobrowolnej - miejscem jednej z romantycznych wielkich budów komunizmu, miejscem pionierskich budów za wielkie pieniądze. Autor zwraca się do Ciebie słuchaczu w drugiej osobie: "Jesli cie nie przyjmą na doktoranckie, spakuj swoj czemadan, pocałuj mamaszę, obejmij papaszę i bierz bilet na Magadan. Droga do Magadanu, niedaleka, pociąg za pół roku cię dowiezie...... ale najważniejsze, że "zaczniesz podliczać swoje zarobki". Ani sie nie obejrzysz, jak jako stary inżynier wrócisz do Moskwy "przy forsie". Nikt cie tam nie będzie witał, więc "weźmiesz taxi do Metropola",  "wódke pić i szproty żrać:,"wiersze Jesienina recytować" i "studentów ugaszczać". Wykonań tego standardu jest mnóstwo, wersje kanoniczne tekstu są dwie, ja znam trzecią ale nie pamiętam całej zwrotki, którą znam tylko ja:-) (CHORISZI CWIETOCZKI W MAGADFNIE/JESCZO ŁUCZSZE DZIEWOCZKI W MOSKWIE/TAK SZTO TY ŻENOJU ZAVIEDIS ZARANEE/ i tu amnezja:-)

   Nareszcie ktos wrzucił do Internetu tę piosenkę z linia melodyczną z mojej tasmy i w tej samej manierze wykonawczej, posłuchajcie, to naprawdę rzadkosć - i tylko kilkadziesiąt przesłuchań!! Czuję sie jak arecheologf!!!

   3. Minęło kolejnych 50-lat. Mamy rok 2010. Powstaje piosenka o klezmerze - knajpianym grajku keyboardziscie. Skomponował on jeden utwór, który stał się wszechrosyjskim hitem. Prosta melodyjka, zero tekstu, oprócz jednej linijki "Jedu w Magadan". Pełen zachwyt, euforia całkowita, grajek wygryza z knajpy piosenkarkę i dostaje podwyżkę, przychodzi coraz więcej ludzi, żeby posłuchać jak on jedzie w  Magadan, wkrótce wszyscy tego słuchają i, o tempora, o mores, piosenka staje sie super-hit-ringtonem roku i Jedu w Magadan wydobywa się nawet z komórki Ministra Kultury:-)

   W ciągu kilkudziesięciu lat z potwornego miejsca Magadan awansował najpierw na miasto wielkie budowy, a teraz na jedno z wielu, można posłuchać piosenki, ponucić i się "ponasładzać". KRASAWA!!!!

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „W krótkim horyzoncie tragedia, w długim jednak postęp”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   czwartek, 26 października 2017 14:14

Kanał informacyjny