przekacap, czyli przek - kacap,

czyli polsko-rosyjskie przekomarzanki :-

Wpisy

 • wtorek, 06 marca 2018
 • wtorek, 13 lutego 2018
  • O szansonie o zonie

   Jak napisał mistrz Młynarski "w berżeretkach, szansonach, canzonach, bardzo rzadko jest mowa o wronach" i należy mu przyznać rację, ale za to o zonach w rosyjskich szasonach wspomina się bardzo często!  Bo rosyjskie pojęcie szansona jest bardzo szerokie i obejmuje zarówno Edit Piaff, jak i Wysockiego, jak i tradycyjne obozowe piesni, w tym także wszelki folklor - starszy odeski i nowy bandycki, wliczając w to także tak wyspecjalizowane zespoły jak Worowajki.

   Tłumacząc to na polski, szanson to Demarczyk, Piwnica pod Baranami, Grechuta i Turnau oraz Kolorowe Jarmarki, Żółty Jesienny Lysć, Beata, disco polo, Czarny Chleb, czarna kawa, Chryzantemy złociste oraz Orkiestra Małego Władka z Chicago o tym kto ukradł kiszkę i o tym, że wszystkie rybki i karasie, i wogóle nie-sie-ka-sie (niech mi kto wytłumaczy co to znaczy).

   Wiemy, że Polska jest zbyt mała by organizować tam wielkie obozy karne, w Rosji terenów nie brakuje. Większosć zon jest podobno na Uralu (zakliuczonnyje, czyli zeki mają zatrudnienie w kopalniach i przemysle ciężkim, zwłaszcza Kuzbasu, podobno najwięcej zon jest wokół Irkucka, choć oczywiscie większosć tych którzy jadą "w Magadan" też nie jadą tam dobrowolnie.  Rosjanie nie siedzą w więzieniach, siedzą w barakach na zonach. Nie ma już tam polit-zakluczonnych, praktycznie wszystkie zeki siedzą za pospolite przestępstwa, w których dominuje "bytowucha". Jest też oddzielna kasta bandytów, członków przeróżnych gangów, dobrze zorganizowanych. W strukturach najważniejsi są złodzieje (wory) w zakonie, których rady rządzą zonami, poprzez strukturę nadzorców (smotriaszczych) - każda jednostka organizacyjna (cela, barak) ma swojego starszego - smotriaszczego, o wszystkicm decyduje smotriaszczyj zony. Nawet władze, policja, czy media nazywają tych ludzi kryminalnymi autorytetami.

   Kiedys jedynym posiłkiem wszystkich zeków był chleb - bardzo racjonowany, zamrożona ryba - najczęsciej sledź - bo najtańsza i najłatwiejsza w przechowywaniu w mroźnym Gułagu i bałanda. Bałanda to typowa zupa nic. Nie było w niej nic, czasem w wielkim garze pływało kilka nadpsutych warzyw, na ogół nie więcej.

   To chyba wszystko co trzeba wiedzieć żeby lepiej dotarł przekaz szansona. Nasłażdajties' !

   W szansonie jest wszystko: i ukraińskie obozowe doswiadczenia (Madama z jej akcesuarami to chyba nawiązanie do tradycji odesskich) i wielka miłosć do dobrobytu Unii Europejskiej i nawet Tusk jako szef europejskiej mafii, który nieprawidłowo dzieli obszczag (obszczag - rezerwa-fundusz na specjalne wydatki dla wsparcia swoich członków - opłacanie obrońców, paczki do więzienia, zasiłki rodzinne itd:-)

   Zapraszam, wykonanie: Dziewczęta z Żytomierza

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (10) Pokaż komentarze do wpisu „O szansonie o zonie”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   wtorek, 13 lutego 2018 09:46
 • poniedziałek, 05 lutego 2018
  • Długi cień Josifa Wisarionowicza

   Własnie zabroniono wyswietlania w Rosji brytyjskiej komedii Smierć Stalina, jako że gniazdo kala, a dwaj dyskutanci, obaj członkowie ważnych gremiów doradczych przy Kremlu, pobili się w studiu przed kamerami jednego z kanałów telewizyjnych - powodem także był Stalin.

   Rosjanie wiedzą, że Stalin był zbrodniarzem, jego "rozobłaczenie" przeprowadzono jeszcze na XX Zjezdzie tamtejszej kompartii wkrótce po jego smierci, Chruszczow nie szczędził szczegółów, odwilż doszła nawet do innych krajów obozu, do nas w październiku 1956r. Problem tylko w tym, że do dzis organizowane są marsze pamięci, w których ludzie maszerują z portretami swoich bliskich, którzy zginęli w Wojnie Ojczyźnianej, nie ma, nie było i nie będzie marszów ku pamięci ludzi, kórzy zginęli w wyniku stalinowskich czystek w licznych łagrach archipelagu Gułag. W jednym przypadku mówi się, że o tych ofiarach trzeba pamiętać i ciągle o nich przypominać, aby to się nigdy nie powtórzyło. W drugim przypadku pada pytanie po co wywlekać stare sprawy? Przecież wiemy że Stalin dopuscił sie zbrodni i na tym zamknijmy temat. Nikt nie domaga się przypominania o tym, by to nigdy się nie powtórzyło.

   Przejdę powoli do spraw polsko-rosyjskich, czyli do Katynia. Gdy Polacy ciągle dopominali się uznania zbrodni katyńskiej - Rosjanie udawali, że nic sie nie stało, że to hitlerowska prowokacja. Pierwsze oznaki przyjęcia na siebie odpowiedzialnosci i przyznania, że to jednak Rosja była winna przypadaja na erę Gorbaczowa, potem Jelcyn otworzył archiwa i wręczył stronie polskiej dokumenty. Gdy to wszystko się już stało i Polacy rozbestwili się i chcieli wzniesć monumenty w Smolensku i Miednoje, natychmiast stwierdzono: przyznalismy się - tak i to nie raz, winny jest Stalin a nie my. My nie jestesmy ZSRR, my nie kontyuujemy polityki Stalina. Przecież w tych lasach są dzesiątki jesli nie setki podobnych miejsc pochówku - Ukraińców, Biełorusów, Rosjan - "wrogów narodu" i ofiar innych czystek, których nikt nie szuka. Ten ostatni argument wydaje mi się niezbyt trafny. To nie nasza wina, że my szukamy i chcemy upamiętnić, to Wasza wina, że wy nie szukacie.

   Zatrzymano też pracę polsko-rosyjskiej komisji historyków ds trudnych, która zdążyła wydać jedną książkę z identyfikacją białych plam i protokołem rozbieżnosci stanowisk. Nie ma co dalej wyjasniać kiedy miejsce historii zajmuje polityka historyczna - jak się okazuje w obu krajach, nie tylko w Rosji.

   U nas za to od dziesięcioleci trwa gimnasyka intelektualna w sprawie relacji polsko-żydowskich. W latach 50-tych i 60-tych udawano, że Żydów w Polsce w zasadzie nie było, byli tyko obywatele polscy narodowosci żydowskiej lub obywatele polscy wyznania mojżeszowego. Hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, w działaniach wojennych, masowych roztrzeliwaniach, w obozach koncentracyjnych zginęło 7 milionów obywateli polskich. Kropka. Dokładna liczba ofiar jest trudna do ustalenia, dodatkowo utrudnia fakt stosowanie masowych czystek i eksterminacji Polaków na terenach "Zachodniej Ukrainy i Białorusi" - były więc dodatkowe ofiary ale już radzieckie. O obywatelstwo ofiar obozów koncentracyjnych spierała się także Polska z ZSRR. O ile obywatelstwo ZSRR jeńców Armii Czerwonej nie było podważane, to już dyskusyjne było jakie obywatelstwo "zaliczyć" Żydom z byłych polskich kresów wschodnich. Nikt w zasadzie nie przejmował sie zbytnio narodowoscią, czy konfesją obywateli, co na swój sposób także było kłamstwem, bo jednak większosć stanowili Żydzi.

   Gimnastyka intelektualna w sprawie drugiej wojny swiatowej trwa także w sprawie kto był a kto nie był sojusznikiem Hitlera. Jest gronо historyków Rosji, którzy uznają AK za takich samych bandytów jak UPA i twierdzą także, że Polska liczebnie była drugim sojusznikiem Niemiec ze względu na liczbę wcielonych do Werhmachtu obywateli polskich (trop ten dzielnie kontynuował Jacek Kurski doszukując się tam dziadka Tuska w ostatniej chwili przed ciszą wyborczą). Nie było w Polsce formacji zbrojnych współpracujących z hitlerowcami jak na Litwie, czy Łotwie. Polska jako państwo nie istniała, a jako państwo podziemne walczyła z hitleryzmem i z polskimi szmalcownikami.

   Jednak nie można udawać, że nie było folksdeutschów, granatowej policji, masowo występującej antypatii do Żydów (zarówno wsród inteligencji i w miastach - "kupujemy tylko polskie towary", limity miejsc dla kandydatów wyznania mojżeszowego na niektórych kierunkach studiów, getta ławkowe na uniwersytetach, pałkarze w korporacjach studenckich), jak i na wsi (antysemicki katolicyzm ludowy - to żydzi zabili naszego Pana Jezusa.). Dodatkowo obrona Żyda groziła smiercią, a wskazanie, współudział w eksterminacji Żyda, było całkiem bezpieczne i po prostu się opłacało. Dlatego próba udawania, że Polacy byli tylko biali i puszysci, we wrzesniu czwórkami do nieba szli w szyku zwartym, a w powstaniu warszawskim wręcz biegli na wyscigi po smierć jak Gajcy czy Baczyński, przez całą wojnę byli szlachetni, a po wojnie za to wyklęci - jest trudny do utrzymania, żeby nie wiem jak pani minister edukacji się starała.

   W Polsce przez lata uczono historii tak, że prawdziwą historię dzieci poznawały w domu. Widzę, że te tradycje będą u nas kontynuowane. Tylko niech nas nie dziwi, że Izrael własnie zmienia swoe podręczniki.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Długi cień Josifa Wisarionowicza”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 05 lutego 2018 10:21
 • wtorek, 05 grudnia 2017
  • Zima

   Znów przyszła pora snieżna i pora na zimowe stereotypy. Rosja zimą to żelazny temat, więc pora szybko odgrzewać!!!!

   Wigilia na Syberii

    

   Wigilia na Syberii, to ilustracja poetycko (Kaczmarski) muzyczna (Łapiński) z dużym udziałem Gintrowskiego do obrazu Malczewskiego z elementami zapożyczonymi z polskich kolęd. Absolutne cudeńko - żal tylko że byle długonoga panienka - z tych "choćbys ją błagał na kolanach" ma w Internecie kilka milionów odsłon, a Wigilia na Syberii 70tys. w ciągu ostatnich 6 lat. Jedno jest prawdą - utrwala rosyjski stereotyp (a raczej antyrosyjski), przy tym jest super polska, a nawet być może wpisuje się w obecną politykę historyczną, choć jej autorom się to nie sniło raczej.

   Spróbujmy dalej. Zima w Rosji. 

   Oto węgierska grupa Omega, tak, tak, ta od dziewczyny o perłowych włosach - 40 lat temu popełniła utworek "Zima w Rosji" - posłuchajcie jak jadą saneczki!! Może i Węgrom sie to kojarzyło z trojkami, zresztą oni biedni snieg widują rzadko. Mnie to jednak bardziej się kojarzy z kuligiem, Kmicicem i Oleńką, albo jakos tak. Klip filmowy - znów nikt prawie go nie ogląda poza mną - pokazuje piękne zimowe okolicznosci przyrody, ale urok pryska gdy autor powołuje sie na źródło oprawy plastycznej (imagesfrombulgaria.com). I znów poczułem się oszukany.

   Znów podróbka. Cóż więc robić? Ze stereotypami ciężko walczyć.

   Łatwiej ulec. Dlatego sam, gdy tylko temperatura spadnie poniżej zera i spadnie trochę sniegu, wysyłam swoim radiowym korespondentom takie kartki: Niech się cieszą chłopaki i dziewczyny, zwłaszcza w Ameryce Południowej, dla nich minus dwa jest już niewyobrażalne, no to im dorzucam białe misie :-)

   frosty

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Zima”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   wtorek, 05 grudnia 2017 21:26
 • czwartek, 26 października 2017
  • W krótkim horyzoncie tragedia, w długim jednak postęp

   I w Polsce i w Rosji bieżąca polityka jest przewidywalna do bólu i nie ma się szczególnie czym podniecać. Dopóki rządowi wystarczy na 500+ i dopóki Polski nie wyrzucą z Unii, nic się nie zmieni u nas. Dopóki cena ropy nie spadnie w okolice zera, albo dopóki nie wzrosnie do poziomu, który uruchomi wydobycie i przerób amerykańskich łupków, w Rosji także nic sie nie zmieni.

   Za to w długim okresie.... Spójrzcie na mój całkiem subiektywny zestaw trzech fotografii jednego miejsca:

   Magadan

   1. W latach 30-tych to jeden z najgłosniejszych punktów Archipelagu Gułag, masowych smierci z zimna i niedożywienia, miejsca tak odległego, że nawet ucieczki były praktycznie niemożliwe. Na przełomie końca 60-tych i początku 70-tych, kiedy zacząłem się interesować rosyjskim w wymiarze pozaszkolnym, wujek kolegi miał dostęp do "zakazanych ksiąg". Było to niemieckie wydawnictwo "Posiew" publikujące po rosyjsku i ukraińsku wszystko co było na indeksie w ZSRR. To im - i własnemu uporowi - zawdzięczam przeczytanie 3 tomów Archipelagu Gułag Sołżenicyna w oryginale; zakazany owoc zawsze lepiej smakuje. To od tamtej pory Magadan utkwił w pamięci jako symbol katorżniczej pracy, głodu i mrozów i jeszcze dodatkowo był symbolem "najdalszej dali".

   2. Zaledwie 2 lata później, już z innego źródła, dopadłem do szpul magnetofonowych - dźwiękowej wersji rosyjskiego samizdatu lat 60-tych i oprócz Wysockiego, Okudżawy, Galicza czy Gorodnickiego (ten ostatni, dzis po 80-tce, nadal w formie) było sporo piesni - różnych ballad, zaliczanych w większosći do nurtu tzw. Szansona. Wsród nich znalazłem gorzko-ironiczny "życiowy" kawałek, który się mnie uczepił i trzymał dobrych 20 lat. W nim Magadan staje się już miejscem zsyłki, ale dobrowolnej - miejscem jednej z romantycznych wielkich budów komunizmu, miejscem pionierskich budów za wielkie pieniądze. Autor zwraca się do Ciebie słuchaczu w drugiej osobie: "Jesli cie nie przyjmą na doktoranckie, spakuj swoj czemadan, pocałuj mamaszę, obejmij papaszę i bierz bilet na Magadan. Droga do Magadanu, niedaleka, pociąg za pół roku cię dowiezie...... ale najważniejsze, że "zaczniesz podliczać swoje zarobki". Ani sie nie obejrzysz, jak jako stary inżynier wrócisz do Moskwy "przy forsie". Nikt cie tam nie będzie witał, więc "weźmiesz taxi do Metropola",  "wódke pić i szproty żrać:,"wiersze Jesienina recytować" i "studentów ugaszczać". Wykonań tego standardu jest mnóstwo, wersje kanoniczne tekstu są dwie, ja znam trzecią ale nie pamiętam całej zwrotki, którą znam tylko ja:-) (CHORISZI CWIETOCZKI W MAGADFNIE/JESCZO ŁUCZSZE DZIEWOCZKI W MOSKWIE/TAK SZTO TY ŻENOJU ZAVIEDIS ZARANEE/ i tu amnezja:-)

   Nareszcie ktos wrzucił do Internetu tę piosenkę z linia melodyczną z mojej tasmy i w tej samej manierze wykonawczej, posłuchajcie, to naprawdę rzadkosć - i tylko kilkadziesiąt przesłuchań!! Czuję sie jak arecheologf!!!

   3. Minęło kolejnych 50-lat. Mamy rok 2010. Powstaje piosenka o klezmerze - knajpianym grajku keyboardziscie. Skomponował on jeden utwór, który stał się wszechrosyjskim hitem. Prosta melodyjka, zero tekstu, oprócz jednej linijki "Jedu w Magadan". Pełen zachwyt, euforia całkowita, grajek wygryza z knajpy piosenkarkę i dostaje podwyżkę, przychodzi coraz więcej ludzi, żeby posłuchać jak on jedzie w  Magadan, wkrótce wszyscy tego słuchają i, o tempora, o mores, piosenka staje sie super-hit-ringtonem roku i Jedu w Magadan wydobywa się nawet z komórki Ministra Kultury:-)

   W ciągu kilkudziesięciu lat z potwornego miejsca Magadan awansował najpierw na miasto wielkie budowy, a teraz na jedno z wielu, można posłuchać piosenki, ponucić i się "ponasładzać". KRASAWA!!!!

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „W krótkim horyzoncie tragedia, w długim jednak postęp”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   czwartek, 26 października 2017 14:14
 • poniedziałek, 05 czerwca 2017
  • Dzieje się w Rosji

   Ponieważ przemykam się chyłkiem pod scianami, to może mi cos umknęło, ale nie zauważyłem, żeby w Rosji zaczęło się co szczególnego dziać.


   Wręcz przeciwnie, cały naród murem stoi za prezydentem. Od wczoraj w nocy całodobowe telefony, faksy i komputery rejestruja pytania do prezydenta od Narodu, suweren udzieli odpowiedzi już 15 czerwca. Tymczasem nikt już nie pamięta o jakims tam zamachu, jesli w czasie jednego huraganu w Moskwie zginęło od razu 11 osób a hospitalizowano kolejnych 150. Poza tym w międzyczasie były też zamachy terrorystyczne i ataki paniki we Włoszech, we Francji, w Anglii - więc Rosja sie jawi jako oaza spokoju.


   Wg telewizji wszystko kwitnie i się rozwija, na szczycie ekonomicznym w Petersburgu była rekordowa liczba Amerykanów, ponad 500 osób, a liczba podpisanych kontraktów wzrosła dwukrotnie, Ponadto wszyscy jak jeden mąż chcą żeby już skończono z tymi głupimi sankcjami.

   Wg telewizji wszyscy chwalą Putina, że jest jedynym realnym władcą na swiecie, który potrafi pojechać gdzie trzeba i pogadać z kim trzeba i od razu ma ceny ropy skaczące w górę i nadwyżkę budżetową rozmiarami w tryliony rubli i gotową kolejną podwyżkę dla amerytów i rencistów.

   A sami dziennikarze TV twierdzą, że jeszcze trochę sankcji i Rosja stanie się samowystarczalna spożywczo, a potem to już my będziemy importować od nich jabłka.

   To, że w przyszłym roku mają być jakies wybory, nikogo nie zajmuje. Wszyscy raczej żyją Pucharem Konfederacji, czyli turniejem piłkarskim 2017r, gdzie wszyscy liderzy kontynentalni przyjadą zmierzyć się o palmę pierszeństwa, a Rosjanie robią sobie jaja z własnej drużyny, która będzie w tym turnieju uczestniczyć, choć żadna palma "im nie swieci":-). Dla mnie jak na razie najlepszy jest już stary kawał z brodą, że podczas pierwszego meczu Bieriezucki "silno ustał" i został zmieniony w czasie trwania drugiej zwrotki hymnu..

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (23) Pokaż komentarze do wpisu „Dzieje się w Rosji”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 05 czerwca 2017 12:33
 • czwartek, 13 kwietnia 2017
 • środa, 08 marca 2017
 • wtorek, 31 stycznia 2017
  • Zastrielilis'

   - Snowa zastrielilis’ – wzdycha Nadieżda, przyjaciel domu, Sybiraczka, fanka biathlonu od ponad 40-lat. Za młodu oglądała wiele zawodów w Khanty-Mansijsku i w Tiumeni, no i tak jej zostało. Niespecjalnie ją rozpieszczali ostatnio rosyjscy przedstawiciele tej dyscypliny, panie całkiem bez sensu, a z panów jeden Szypulin cos czasem pokaże. Na skutek tej mizerii Nadieżda znalazła sobie idoli zastępczych: jak nie nasi to niech chociaż Fourcade im wszystkim pokaże. I fakt, pokazywał – sympatia Rosjanek do Francuzów jest dla mnie jednak całkiem niezrozumiała: w skokach narciarskich też kibicuje Francuzowi – choć rzadko kiedy jest w dziesiątce. Ale tego pana akurat jej wybaczam, bo jej głównym faworytem pozostaje nasz Piotr Żyła – bo ma zaraźliwy smiech i wogóle sympatyczny taki :-).

   Z biathlonistek najbardziej ulubiona była Czeszka Gabriela Koukalowa. Po pierwsze dlatego, że ładna, sympatyczna i ładnie spiewa staroangielskie ballady, po drugie dlatego, że szybko biega, po trzecie dlatego, że wyszła za mąż za nowotworowego pacjenta i że go wspiera, wspiera tak bardzo, że miała odwagę wystąpić z mężem nago na plakacie charytatywnym wspierając walkę nowotworem jądra, po czwarte dlatego, że choć zmieniła nazwisko to tak jakby go nie zmieniała – jako panienka nazywała się Soukalowa, teraz zmieniła jedna literkę. Po piąte udziela wywiadów po rosyjsku, a po szóste w przypływie dobrego humoru podbiegła kiedys do rosyjskiej kamery i zareklamowała się: Gabriełoczka – choroszaja diewoczka! Ale Nadieżda już jej nie lubi, zaraz wyjasnię dlaczego...

   Po tym długim wstępie przechodzę do meritum. Są nim Mistrzostwa Europy w biathlonie, organizowane w Polsce, w Dusznikach Zdrój. Stały się one ulubioną Nadieżdy transmisją sportową, ulubioną dlatego, że Rosjanie zdobyli tam worek medali – 16 bodajże, w tym większosć złotych. Ciekawe jest tylko, że żaden kraj (poza Polską, ale i tak niewiele to nam pomogło) nie wysłał na Mistrzostwa Europy swoich czołowych zawodników, zdaje się także, że drugi i trzeci skład zostały w domu. W zawodach nie występował nikt z liczącej się czołówki, a trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej zajęła Bułgaria. Na trasę biathlonu wybiegli nawet reprezentanci Mongolii, typowo europejskiej nacji o długich tradycjach sportów zimowych, ale i tak tłoku nie było. Dzięki tak silnej obsadzie Polsce udało się zdobyć jeden medal, brązowy rzecz jasna, w dziwnej konkurencji – pojedynczej sztafecie mieszanej (jeden pan i jedna pani biegną na zmiane po dwa razy). Zdobywcami okazało się małżeństwo! Guzików. Krysia z domu Pałka jest liczącą się zawodniczką natomiast jej mąż zawsze lądował poza pięćdziesiątką – tym razem wyprowadził sztafetę na 3 miejsce! Mimo nędznego poziomu gratulacje! Tajemnica jest dosć prosta, za tydzień główna impreza sezonu – Mistrzostwa Swiata. Rosjanie wystawili drugi skład, na czele z powracającym po dyskwalifikacji za doping Łoginowem, który sam wygrał 3 złote medale.

   Niewykluczone, że własnie drugi skład Rosjan zasili skład na Mistrzostwach Swiata, potraktowano więc Polskę jako test. W rosyjskim biathlonie wybuchła afera po ucieczce na zachód częsci oficjeli rosyjskiego związku i rosyjskiej komisji antydopingowej. Okazało sie wówczas, że z okazji olimpiady w Soczi i po niej stosowanie dopingu było powszechną praktyką i odbywało się za zgodą i wsparciem władz państwowych, władz sportowych, rosyjskich komisji antydopingowych i służb bezpieczeństwa (fałszowanie i podmiana próbek), a lista zamieszanych w proceder sportowców liczy 30 nazwisk. Sportowcy z innych krajów powiedzieli, że nie będą startować w tym roku na imprezie pucharowej organizowanej w Tiumeni, jedną z wypowiadających się była Gabriela i dlatego nam podpadła :-). Imprezę z Tiumeni przeniesiono do Finlandii ale wciąż jeszcze waży się los udziału Rosjan w Mistrzostwach Swiata. Są 3 warianty:

   • Unia Biathlonu nie zrobi nic z braku dostatecznych dowodów – Rosjanie pojadą w pierwszym składzie,
   • Unia zdecyduje się ukarać zawodników wg listy – wówczas pojedzie spora grupa drugiego składu na czele z Łoginowem, który ma tę zalętę, że karę już odbył,
   • Unia wykluczy Rosjan z udziału w Mistrzostwach i wówczas najlepszym wspomnieniem 2017r. będzie medalowy worek z Polski.

   Organizatorzy zadbali o to, by Rosjanie nie poczuli się zbyt dobrze. Uważam, że była to granda, mam też podejrzenia, że specjalnie zaplanowana. Otóż transmitowano tylko tak zwane ceremonie kwiatowe – na podium wchodzili kolejni usmiechnięci Rosjanie, otrzymywali cwietoczki, pozdrawiali wszystkich machając radosnie rączkami (było sporo rosyjskich kibiców), schodzili z podium i ginęli z ekranu. Następnie, kilka minut potem, w drugim miejscu wręczano im medale i odgrywano przy tym hymn, ale już poza transmisją. To znaczy w trakcie transmiisji, tyle, ze tego nie pokazywano. W małym kwadraciku, w prawym dolnym rogu ekranu widać było kilka osób tworzących szpaler przed podium, samego podium nie było widać, sportowców na podium i masztu z flagami tym bardziej, hymn sączył się tak cicho, że nie było go prawie słychać, zas kamera pokazywała piękną panoramę polskich gór i pojedynczego narciarza, który snuł się trasą. Czyli zamiast akcji, tak jak w Rejsie, relacjonowano konia, krowę i drogę na Ostrołękę. Dobra zmiana dotarła także do transmisji sportowych..

   O rosyjski biathlon nie musimy się jednak martwić. Jesli nawet Rosjan wykluczą z Federacji Biathlonu, niech tylko ktos próbuje wykluczyć ich z biathlonu czołgowego :-) Już 3 razy z rzędu w czołgowych biathlonowych mistrzostwach swiata wygrywają Rosjanie. W pierwszych było łatwo – były tylko cztery narodowe reprezentacje, w ostatnich uczestniczyło już 17 krajów – aż miło popatrzeć na listę: zawsze groźne Chiny, Kazachstan, Białorus, a ponadto Serbia, Mongolia, Weneuela, Nicaragua, Zimbabwe. Co na to Macierewicz? Niech wysle swoja OT, niech się chłopcy bronią, czołgi będą strzelać, a oni będą one wysadzać, Polak potrafi (dał nam przykład Kmicic jak wysadzać mamy)...

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Zastrielilis'”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   wtorek, 31 stycznia 2017 11:49
 • piątek, 25 listopada 2016
  • Nagłyj Poliak

   Zaproszono do programu "Prawo głosu" na kanale TVC polskiego dziennikarza, niejakiego Maciejczuka - nie znam człowieka  nie wiem jaką redakcje reprezentował bądź reprezentuje. Program rozwijał się typowo dla tego typu produkcji, jak w polskim "Warto rozmawiać"- zaprasza sie jednego inaczej myslącego, a potem cała zgraja, na czele z prowadzącym, na niego najeżdża. Gosć nie ma szans bo jest zakrzykiwany, wszystkim skacze adrenalina,  na końcu gosć się odgryza i popełnia błąd. Tym razem błędem było zarzucenie Rosjanom, że żyja w gównie. Nie podoba mi się taka poetyka, ale zanim te słowa padły, chłopak usłyszał jeszcze godnosciowe, że wy Polacy sprzedaliscie się za pieniądze itd.

   No więc usłyszał on od jednego z szanownych rozmówców bezposrednie zaproszenie : "Ty, baran poszoł won otsiuda", jego opinię, jaką tenże podzielił się z pozostałymi rozmówcami: "Ochujeł sowsiem pridurok polskij", a w końcu dostał po mordzie. Jeden z rosyjskich widzów tego wideo-rolika napisał, że Polak stał się ofiarą rozprawy w stylu bandyckim, gdzie - gdy skończyły im się argumenty - trzech facetów rzuciło się na jednego, w tym jeden, "jak urka" zaszedł go od tyłu.

   To oczywiscie brednie, panowie byli bowiem w słusznym gniewie, a każdy kto widział program, wie, że oni wszyscy kochali Polskę i Polaków i cały czas wyrażali się o niej z szacunkiem, jak o równoprawnym podmiocie, który ma prawo do zachowania własnych poglądów, nawet jak są nie w pełni zgodne z ich poglądami. Ponadto stwierdzenie, że Rosjanie żyja biedniej, nawet niż Rumuni, poparte danymi statystycznymi, było stanowczo zbyt wrogie.

   Jest w dodatku jedną z tych prawd, o których się wie, że są one prawdą, ale się o nich nie mówi. A jak ktos się odważy to radosć jest wielka, bo i wszyscy się z tą prawdą zgadzają

    

   .. i to gdzies tak od 2012roku:-)

    

   "Dziennikarz" zaczyna się kajać, udzielając wywiadu, przeprasza za słowa, których ponownie by nie użył, jednoczesnie tłumacząc, czym były spowodowane i jak został sprowokowany.

   Ale jest już za późno. To on jest bezczelny, nie dosć na tym, to była prowokacja!!! A na dowód, że jest on prowokatorem, już pojawiają się pierwsze wynurzenia "dziennikarzy sledczych" - zgodnie z metodą: z nikogo, robimy wielkiego "wraga naroda", a potem "dokonujemy jego razobłaczenia".  To tak jak z anegfdotą na temat socjalizmu i komunizmu: jedynych ustrojów, które najpierw stwarzały problemy, a potem usilnie zajmowały się ich rozwiązywaniem.

   Młody człowiek nie jest bohaterem mojej bajki, na pewno jest zafascynowany Rosją i Rosjanami - zna rosyjski znakomicie jak na młodego Polaka, jest moim zdaniem rusofilem, ale jednoczesnie zwolennikiem Wielkiej Rosji, w stylu Sołżenicyna. Jego stwierdzenie, że Rosja żyje w hm.. biedzie nie jest IMHO wyrazem rusofobii, a jedynie wyrazem = jesli ktos woli - putinofobii.

   Z całego wydarzenia, w sytuacji gdy nawet przyprawa w sklepie pochodzi z wrażego i nie przyjaznego krju, o czym donosi się w etykiecie, wynikaja 2 wnioski:

   1. Kiedys w Rosji z przyjemnoscią oglądałem wywiady z ludźmi z Polski, którzy mieli dużo do powiedzenia, których słuchało się z przyjemnoscią i którzy potrafili sie wzniesć nad swoje własne uprzedzenia i nie chowali nienawisci, nie byli pamiętliwi, np. Jaruzelski, którego częsć rodziny nie wróciła z Syberii, czy Wajda, któremu zamordowano bliskich w Katyniu. Ludźmi dużego formatu, nastawionymi koncyliacyjnie byli też byli ambasadorowie Polski w ZSRR i Rosji, zwłaszcza Ciosek, reżyserzy Hoffman i Zanussi. Miarą upadku jest fakt, że ludzi tej klasy już się nie zaprasza - zaprasza się nie wiadomo kogo i tylko po to, żeby go zakrzyczeć. Wyruca się też z Rosji dziennikarzy w miarę doswiadczonych i kompetentnych - jak Radziwinowicz, a skąd wzięto tego młodziana nie wiadomo.

   2. Nasuwa  się więc drugi wniosek. Być może rzeczywiscie była to prowokacja. Wyreżyserowano seans nienawisci, teraz przez kilka dni bomba informacyjna będzie pęcznieć i nie chodzi w niej oto jak naprawdę było, dotrzeć ma przekaz "ochujeli nagłyje polskije pridurki". Ten młody człowiek jest niewiadomo skąd, może to jeden z ludzi zdelegalizowanej prorosyjskiej partii Piskorskiego, może jakis nawiedzony narodowiec. Kto go wydobył, skąd, dlaczego on ma być uosobieniem Polski i Polaków - nie wiem. Z drugiej strony - nie ma to chyba wielkiego znaczenia. Miał być chłopcem do bicia i nim był. Może tylko zbyt dosłownie.

   P.S. Co do meritum ubożenia bądź bogacenia się Rosjan. Rosyjski wiceminister na konferencji w Singapurze oswiadczył, że już w 2017r. większosć Rosjan zacznie się bogacić i że już w październiku 2016r. dla 16% Rosjan odnotowano wzrost dochodów wyższy od poziomu inflacji. Tłumacząc to wystąpienie Szuwałowa złosliwie na polski, członek rządu oficjalnie przyznał, że do 2016r. włącznie większosć Rosjan ubożała i że w październiku takich osób było 84%.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (37) Pokaż komentarze do wpisu „Nagłyj Poliak”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   pies_pawlowa_2
   Czas publikacji:
   piątek, 25 listopada 2016 10:09

Kanał informacyjny